Zerowa stawka VAT na żywność będzie utrzymana przez kolejne miesiące

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2022,14:20 Aktualizacja: 29-11-2022,14:24
A A A

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z konsekwencjami dwóch wirusów - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. Dodał, że działania Rosji prowadzą do wysokiej inflacji.

Jacek Sasin, VAT na żywność, nawozy, środki ochrony roślin, tarczy antyinflacyjn

Wróci wyższy VAT na nawozy, paliwa i prąd. Tylko żywność z zerową stawką

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów. Możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność - tłumaczył Jacek Sasin, minister aktywów państwowych....

Morawiecki przypomniał jednocześnie, że rząd pod koniec minionego roku i na początku bieżącego, aby złagodzić inflację, dokonał redukcji stawek VAT i akcyzy na wiele grup produktów. Powołując się na wyliczenia ekonomistów, dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc.

Premier wskazał, że rząd wprowadził pakiet tarcz antyinflacyjnych, które miały złagodzić inflację i te tarcze zadziałały. Podkreślał też, że parasolem chroniącym budżetu Polaków był przede wszystkim zerowy VAT na żywność.

- I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tarczy - oświadczył.

Jak dodał, to działanie to ogromny wysiłek budżetowy. - Około 8 mld, a licząc dynamicznie może nawet powyżej 8 mld zł. Ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, aby złagodzić ceny produktów dla Polaków - mówił Mateusz Morawiecki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu