Copy LinkXFacebookShare

Zboża wypłyną w świat z państwowego portu

– Jeszcze w tym roku uruchomimy państwowy port do przeładunku zbóż, z którego będą mogli korzystać polscy rolnicy – powiedział w Sejmie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu powiedział, że Polska radzi sobie bardzo dobrze na rynkach międzynarodowych i wciąż poszukuje nowych. Wskazał, że ub. roku eksport był wart ok. 30 mld euro w samej produkcji rolno-spożywczej.

Polityk zaznaczył, że jeśli chodzi o eksport zboża, to dla Polski rynkami zbytu są te kraje, które nigdy tego zboża nie będą miały u siebie. – To są kraje Afryki Północnej i zatoki Perskiej – poinformował. Dodał, że problemem dotyczącym eksportu zbóż z Polski jest brak portów do przeładunków.

– Istnieją nabrzeża prywatne, które same decydują, komu pozwolą sprzedawać, podjęliśmy więc decyzje do uruchomieniu państwowego portu do przeładunku zbóż i innych nasion rolniczych. To rozwiąże problem, bo wtedy zorganizowane grupy rolników, duzi producenci, będą mieli możliwość sprzedaży poprzez ten państwowy port – podkreślił.

Polityk stwierdził, że w tym roku ceny zbóż są wyższe niż przed rokiem. Jego zdaniem wpływ na to miała nie tylko sytuacja na rynkach międzynarodowych, ale i ciężka ubiegłoroczna susza w Polsce.

Ardanowski zaznaczył, że oczywiście droższe zboże cieszy rolników, ale ma wpływ na ceny żywności. Według ministra to susza w głównej mierze wpłynęła na ten wzrost.


Poseł Piotr Pyzik (PiS) pytał ministra o skalę ewentualnych strat wywołanych zjawiskami pogodowymi. Minister odpowiedział, że tegoroczna wiosna była bardzo sucha, na koniec kwietnia sytuacja była wręcz dramatyczna, opady w maju poprawiły sytuację, choć na południu Polski pojawiły się powodzie i podtopienia.

– Trudno na razie oszacować skalę strat, choć bardzo się temu przyglądamy – powiedział. Dodał, że Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa rozpoczął dekadowe raporty monitorowania suszy.

Jak mówił, susza występuje na razie w województwie Zachodniopomorskim, w kilku obszarach Łódzkiego i na Podlasiu, ale to są raczej punktowe susze. Wskazał, że dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i tryskawek.

Według Ardanowskiego trudniej będzie oszacować sytuację w sadownictwie i wpływ na rynek. Zaznaczył, że tam gdzie będą występowały niekorzystne zjawiska przyrodnicze, powołane zostaną komisje, by oszacować straty i zastosować adekwatną pomoc.

Podkreślił, że jeśli będą potrzebne nadzwyczajne środki, jak w ubiegłym roku, to rząd będzie reagował.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci rozpoczęli kontrole rolników. „Nie będzie taryfy ulgowej”

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny, WNI, ARiMR, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy, bydło, trzoda chlewna, drób
Hodowla

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny. Będzie prostsza procedura

Aktualności

Śmiertelne zderzenie z ciągnikiem. 69-latek zginął na miejscu