Zbiory truskawek dobiegają końca. Owoce i warzywa są drogie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2017,8:50 Aktualizacja: 28-06-2017,9:09
A A A

Truskawki, które pojawiły się na rynku później niż w poprzednich latach, powoli już się kończą. Mało jest w tym roku czereśni, które na rynku hurtowym w Broniszach sprzedawane są dosłownie "na pniu".

Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka rynku poinformowała, że truskawki można kupić po 5-8 zł za kg. Czereśnie z powodu przymrozków są drogie i sprzedają się od ręki po 8-16 zł/kg w zależności od odmiany. Można też kupić czereśnie m.in. z Węgier i Hiszpanii, ale kilogram kosztuje 12-18 zł.

truskawki, zbiór truskawek, plantacje truskawek, Świętokrzyskie Centrum Pediatrii, kielce

Zbieranie truskawek może być niebezpieczne. Lekarze ostrzegają

Zbieranie truskawek przez dłuższy czas może źle skończyć się zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Pracownicy pediatrii z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przypominają  plantatorom, by informowali zatrudnione młode osoby o...

W Broniszach można nabyć ponadto m.in. importowane arbuzy i polskie maliny, pochodzące z produkcji pod osłonami. Cena za tak wczesne maliny jest wysoka i sięga 15-18 zł za kilogram, czyli jest dwa razy droższa niż przed rokiem.

W sprzedaży są też owoce jagody kamczackiej, które zapowiadają pojawienie się borówki amerykańskiej z upraw polowych. Borówka amerykańska z uprawy tunelowej jest już do kupienia na rynku hurtowym, ale za kilogram trzeba zapłacić 45-48 zł.

Zdaniem rzeczniczki, nie można w tym roku liczyć na większe dostawy krajowych moreli i brzoskwiń. Na razie w Broniszach można kupić owoce sprowadzane z zagranicy: morele kosztują 6-8 zł za kilogram, czyli tyle samo, co w ubiegłym roku. Nektaryny i brzoskwinie to wydatek rzędu 3,75-5 zł za kilogram.

Oferta krajowych warzyw jest bogata, ale ich ceny są najczęściej wyższe niż rok temu. O połowę droższe są kalafiory i kapusta - odpowiednio 4-5,5 i 3-4 zł za sztukę. Tańsze są natomiast młode ziemniaki i marchew; ziemniaki odmiany Irga (w workach po 15 kg) sprzedawane są po 80 groszy-1,2 zł za kilogram.

Na zbliżonym poziomie cenowym utrzymały się w ostatnim tygodniu: młoda cebula (2-2,75 zł/kg), buraki ćwikłowe młode, pomidory spod osłon (2,50-3,50 zł/kg) i pomidory malinowe (2,5-4,2 zł za kg) oraz fasola szparagowa, której kilogram kosztuje 6-8 zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement