Zarzuty dla małżeństwa w sprawie śmiertelnego zatrucia mięsem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Pipała, Agnieszka Lipska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2024,8:30 Aktualizacja: 20-02-2024,8:32
A A A

Zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu usłyszało w poniedziałek po południu małżeństwo spod Mielca, które produkowało domowe wyroby mięsne i sprzedawało na targowisku. Po zjedzeniu galarety jedna osoba zmarła, a dwie trafiły do szpitala.

Śledztwo w sprawie śmiertelnego zatrucia po zjedzeniu wyrobów mięsnych kupionych na targowisku w Nowej Dębie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu.

Małżeństwo spod Mielca: 55-letnia Regina S. i 56-letni Wiesław S. zostali zatrzymani po tym, jak policja dostała informację, że w sobotę w szpitalu zmarł 54-letni obywatel Ukrainy Jurij N. Mężczyzna zjadł galaretę wieprzową kupioną na targowisku w Nowej Dębie. Domowymi wyrobami sprzedawanymi z samochodu zatruły się także dwie inne osoby: 67- i 72-latka, które trafiły do szpitala.

prokuratura, małżeństwo, rolnicy, hodowcy

Małżonkowie sprzedający wyroby mięsne mają usłyszeć zarzuty. Ich galaretą wieprzową śmiertelnie zatruł się Ukrainiec

Prokuratura bada sprawę śmiertelnego zatrucia po zjedzeniu wyrobów mięsnych kupionych na targowisku w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). W szpitalu zmarł 54-letni mężczyzna. Małżeństwo spod Mielca, które zajmowało się produkcją...

W poniedziałek po południu małżonkowie zostali przesłuchani.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu prokurator Andrzej Dubiel został im postawiony zarzut, że „działając wspólnie i w porozumieniu narazili na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu trzy ustalone osoby poprzez sprzedaż im galarety mięsnej uprzednio wyrobionej we własnym gospodarstwie domowym, z mięsa zwierząt niewiadomego pochodzenia, które nie były ewidencjonowane, bez spełnienia wymagań do prowadzenia produkcji wyrobów mięsnych”.

Jak dodał prok. Dubiel podejrzani przyznali się do zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień. Nie zgodzili się także na odpowiadanie na pytania prokuratora.

Prokuratura zastosowała wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór policji i zakaz wyrobów mięsnych i ich sprzedaży.

Informacja o zatruciu pokarmowym trzech osób pojawiła się w lokalnych mediach w sobotę wieczorem. „Po tych doniesieniach z policją skontaktowały się jeszcze dwie osoby, które również kupiły domowe wyroby na targowisku w Nowej Dębie. Policjanci pojechali do ich domów i zabezpieczyli kupioną galaretę garmażeryjną” – przekazała wcześniej PAP rzeczniczka komendy policji w Tarnobrzegu, podinsp. Beata Jędrzejewska-Wrona.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Regina S. i Wiesław S. sprzedawali z samochodu wyroby garmażeryjne własnej produkcji.

"Hodują trzodę chlewną dla podreperowania budżetu domowego. Wyrabiają wędliny, które następnie są sprzedawane na terenie Nowej Dęby” – potwierdził policyjne ustalenia rzecznik prokuratury w Tarnobrzegu.

Sprawą zajęła się tarnobrzeska prokuratura. Postępowanie prowadzone jest w kierunku bezpośredniego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wyrób i wprowadzenie substancji szkodliwych dla zdrowia w wyniku czego doszło do zgonu jednej osoby, a także nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu co najmniej dwóch osób.

kmp tarnobrzeg, zatrzymanie, małżeństwo, rolnicy

Policja zatrzymała małżeństwo, które sprzedawało własne wyroby mięsne. Mężczyzna w wyniku zatrucia galaretą zmarł w szpitalu

Policjanci zatrzymali dwie osoby w związku ze śmiertelnym zatruciem pokarmowym. To małżeństwo z powiatu mieleckiego, które w Nowej Dębie sprzedawało z samochodu domowe wyroby garmażeryjne. W szpitalu zmarł mężczyzna, który zjadł...

Jak przekazał PAP prok. Dubiel, z dwóch kobiet, które trafiły do szpitala po zjedzeniu galarety mięsnej, jedna już opuściła szpital, a stan drugiej, która wcześniej została przetransportowana do szpitala w Krakowie, nie zagraża jej życiu.

Sekcja zwłok mężczyzny, który zmarł po zjedzeniu galarety zaplanowana jest na środę.

W sprawie mają być przesłuchane także inne osoby, które w sobotę kupiły w Nowej Dębie od obwoźnego sprzedawcy wyroby wędliniarskie, m.in. galaretę garmażeryjną.

Prokurator dodał, że do śledczych zgłosiły się kolejne dwie osoby, które przyniosły kupioną od podejrzanych galaretę mięsną, ale jej nie zjadły.

W sobotę, w domu zatrzymanego małżeństwa policjanci zabezpieczyli jeszcze około 20 kg wyrobów mięsnych, które zostanie przebadane.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu