Zapotrzebowanie na żywność jest stabilne, eksport również

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2021,9:25 Aktualizacja: 07-04-2021,17:41
A A A

Wszystkie kraje mają problem z handlem z Wielką Brytanią, ale udało się choć uniknąć ceł. Zapotrzebowanie na żywność jest stabilne, eksport również, zarówno do UE, jak i do Chin - mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef resortu został zapytany m.in. o to jak pandemia wpłynęła na sytuację rolników i producentów żywności.


ceny żywności, Jakub Rybacki, Polski Instytut Ekonomiczny, przetwory mleczne

Żywność bardziej podrożeje w drugiej połowie roku

Ceny detaliczne żywności mocniej wzrosną w drugiej połowie roku - spodziewamy się dynamiki zbliżonej do 3 proc. - mówi Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak podał GUS w lutym ceny skupu podstawowych produktów rolnych:...

- Praktycznie nie ma sfery życia, której nie dotknęłyby skutki pandemii. Zapotrzebowanie rynku na żywność jest stałe, więc wpływ pandemii na ogólne spożycie będzie raczej niewielki. W sytuacjach kryzysowych może się zmienić struktura spożycia.  Maleje wówczas spożycie mięsa i jego przetworów, zwłaszcza jeżeli rynki są mocno powiązane z globalnymi. W Polsce ten problem dotknął rynek trzody chlewnej i drobiu. Nieco mniej pandemia wpłynęła na rynek mleka i zbóż. Produkcja rolna ma swoją specyfikę - odbywa się na poziomie gospodarstwa i pod tym względem nie było takich zagrożeń jak w innych sektorach - powiedział polityk.

Dopytany jak w tych realiach reaguje wywóz żywności z Polski, minister stwierdził, że po początkowym zerwaniu połączeń i kłopotach na poszczególnych granicach sytuacja zaczęła się stabilizować.

- Według wstępnych danych GUS w 2020 r. wartość eksportu ogółem wyniosła 237,5 mld euro, co oznacza, że w tych trudnych warunkach była tylko o 0,3 proc. niższa niż rok wcześniej. Udział wysyłek towarów rolno-spożywczych w eksporcie ogółem wyniósł 14,3 proc., dla porównania w 2019 r. był na poziomie 13,3 proc. Istotne jest to, że w 2020 r. wartość sprzedaży wzrosła o 7 proc, do 34 mld euro. Sprzedaż do UE, łącznie z Wielką Brytanią - ponieważ pomimo formalnego wyjścia z UE do końca 2020 r. trwał okres przejściowy - wzrosła w tym okresie o 4,8 proc., do 27,2 mld euro - powiedział Puda.

Ceny produktów rolno-spożywczych, łańcuch dostaw żywności, nieuczciwe praktyki handlowe, uokik

UOKiK i resort walczą z nieuczciwymi praktykami w handlu żywnością

W 2020 r. do UOKiK wpłynęły 54 zawiadomienia w sprawie nieuczciwych praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową. W 36 przypadkach wszczęto postępowanie wyjaśniające i na 4 podmioty nałożono kary pieniężne - mówił Piotr Adamczewski,...

Pytany czy są już kłopoty z dostępem do rynku brytyjskiego, zaznaczył, że dopiero z dniem 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. opuściło unię celną i rynek wewnętrzny UE.

- W związku z tym wprowadzono procedury kontroli granicznej w handlu między UE a Wielką Brytanią. Z punktu widzenia polskiego eksportu na rynek brytyjski ważne jest, że dzięki postanowieniom umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią udało się uniknąć wprowadzenia od 1 stycznia ceł w handlu dwustronnym. Dotyczy to produktów spełniających tzw. reguły pochodzenia. Jednak dane statystyczne wskazują na spadek obrotów z Wielką Brytanią w styczniu - powiedział szef resortu rolnictwa.

Zapytany jak wypada eksport do Chin, Puda stwierdził, że "Chiny to ogromny, ale trudny rynek".

- Mamy wysokie ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z tym krajem. W ubiegłym roku wyniosło blisko 215,3 mln euro. Według wstępnych danych wartość eksportu do Chin w 2020 r. wyniosła 203,7 mln euro i była o 1,7 proc. mniejsza niż w 2019 r., jednak w stosunku do 2017 r. wzrosła dwukrotnie, do czego przyczynił się zwiększony wywóz świeżego mleka i śmietany oraz serwatki - powiedział Puda.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu