Zapotrzebowanie na eko-żywność rośnie szybciej niż produkcja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2017,14:00 Aktualizacja: 04-09-2017,14:26
A A A

Produkty ekologiczne mają coraz więcej zwolenników, a zapotrzebowanie na eko-żywność rośnie szybciej niż produkcja. Cieszy to rolników i przetwórców, ale ci ostatni narzekają na niedobór surowców.

W Polsce przybywa gospodarstw ekologicznych, ale to wciąż niewielki rynek, choć z ogromnym potencjałem. Produkcję metodami naturalnymi potwierdza certyfikat zgodności i status gospodarstwa ekologicznego. Aby je uzyskać, należy wybrać organizację certyfikującą.

żywność ekologiczna, produkty ekologiczne, certyfikacja produktów ekologicznych, żywność eko

Żywność ekologiczna rośnie w siłę. Wartość rynku przekroczy miliard?

Wartość krajowego rynku żywności ekologicznej w tym roku może przekroczyć miliard złotych. Liczba producentów ekologicznych w Polsce wzrosła z 3,7 tys. w 2004 roku do 24,2 tys. w 2016 roku.. - Sprzedaż produktów ekologicznych rośnie w...

- Należy złożyć zgłoszenie rozpoczęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego do wybranej jednostki certyfikującej. Jest ich w tej chwili jedenaście. Następnie podpisuje się z nią umowę w kwestii kontroli i certyfikacji - tłumaczy Dorota Metera, ekspert do spraw żywności ekologicznej w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

Działalność wiąże się z określonymi wydatkami, ale co ważne np. na taką certyfikacje możemy otrzymać dofinansowanie. - Jeżeli rolnik chce otrzymać dotacje to powinien się zgłosić do doradcy rolno-środowiskowego, który robi pięcioletni plan działalności. Poza tym trzeba złożyć wniosek do ARiMR, w którym zaznacza się, że wybiera również działalność rolnictwo ekologiczne - wyjaśnia specjalistka.

Rolnik musi zapłacić za kontrolę i certyfikację, ale składając dokument może zwrócić się o zwrot części kosztów kontroli i certyfikacji. Dla małych gospodarstw stawka kontroli zaczyna się od 500 zł.

NFOŚiGW, edukacja ekologiczna, ekologia, ochrona środowiska

Fundusz ma miliony złotych na edukację ekologiczną

Na warsztaty, konkursy, aplikacje mobilne czy wydawnictwa prasowe poświęcone ekologii oraz promocji zrównoważonego rozwoju Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 36 mln zł - poinformował NFOŚiGW. Program wsparcia...

- Kontrolujemy również gospodarstwa, które mają ponad 1500 hektarów i to kosztuje już  nawet kilka tysięcy złotych. Dla średniego gospodarstwa stawka wynosi 900 zł - mówi Madera.

Producent rolny może ubiegać się o dotację przystępując do programu rolnośrodowiskowego i wybierając pakiet Rolnictwo ekologiczne.

- Dla najmniej pracochłonnych upraw takich, jak trwałe użytki zielone to jest około 400-500 zł do hektara, dla upraw rolniczych około 800 zł, dla warzywniczych około 1300 zł, a dla sadowniczych około 1600 zł. Zatem to jest co najmniej dwa razy tyle, co płatności bezpośrednie - dodaje na koniec ekspertka na antenie radiowej Jedynki.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!