Zapewnienie środków na rolnictwo to priorytet ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2021,13:00 Aktualizacja: 25-03-2021,13:03
A A A

Przygotowanie do wykorzystania środków na następną perspektywę finansową UE jest wspólnym wyzwaniem krajów Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa w wywiadzie dla dziennika "Magyar Hirlap".

- Dziś naszym wspólnym wyzwaniem jest jak najlepsze przygotowanie do wydatkowania środków w następnym cyklu finansowym. Odpowiednio opracowana Wspólna Polityka Rolna powinna być istotnym elementem finansowym odbudowy po pandemii Covid-19 oraz wzmacniania rolnictwa i jego zielonej i cyfrowej transformacji - zaznaczył polityk.

wspólna polityka rolna, grzegorz puda, Krajowe Plany Strategiczne dla WPR

Polska nie będzie popierała propozycji utrudniających wdrożenie WPR

Polska nie będzie popierać propozycji PE, które utrudnią przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych - zapewnia Grzegorz Puda....

Minister podkreślił, że rolnictwo krajów Grupy Wyszehradzkiej wciąż wymaga modernizacji, aby zbliżyć się do poziomu technicznego rolnictwa w "starych" krajach członkowskich.

Dodał, że realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu powinna być traktowana jako sposób osiągnięcia przez kraje V4 konkurencyjności w perspektywie średnio i długoterminowej, gwarantując realizację celów produkcyjnych i eksportowych w rolnictwie przy zachowaniu wymagań środowiskowych i klimatycznych.

Pytany o cele polskiej prezydencji w V4 w sferze rolnictwa, odparł, że priorytetem są m.in. negocjacje i przygotowania do wdrożenia Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2023.

- Zwracamy uwagę na konieczność przeciwdziałania marnowaniu żywności w całym łańcuchu dostaw i na konieczność skracania tych łańcuchów. Znaczenie tego bardzo mocno uwidoczniło się w czasie pandemii. Rolnicy mają utrudniony dostęp do rynku żywności, zaś długi łańcuch dostaw stawia akcent na produkty zawierające konserwanty, pogarsza jakość, a w dodatku konsumenci wyrzucają więcej żywności - wskazał Puda.

Plan Strategiczny WPR 2023-2027, Grzegorz Puda, Joanna Gierulska, wsparcie gospodarstw rodzinnych

Tysiące uwag i wniosków do Planu Strategicznego WPR 2023-2027

Zakończyły się konsultacje dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgłoszone uwagi będą podstawą do przygotowania finalnego projektu, który w listopadzie zostanie przekazany do KE - poinformował...

Podkreślił też znaczenie ochrony gleb, które tracą swój naturalny potencjał. Zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o malejący poziom próchnicy, co prowadzi do mniejszej retencji wodnej i co za tym idzie większego przedostawania się chemicznych środków produkcji rolnej do środowiska.

Pytany o dwustronną współpracę polsko-węgierską zaznaczył, że Polska jest drugim co do wielkości dostawcą artykułów rolno-spożywczych na rynek węgierski.

Proszony o ocenę polityki rolnej UE zaznaczył, że po latach dominacji maksymalizacji zysku następuje przeorientowanie na gospodarkę zrównoważoną, a produkcja rolna w UE w znacznie większym stopniu ma być dostosowana do rynków lokalnych ze zbywaniem do regionalnych zakładów przetwórczych.

- W swoim ogólnym wymiarze ten kierunek jest słuszny. Konsekwencje globalizacji, złe skutki uwidoczniły się bardzo wyraźnie podczas pandemii - ocenił na koniec minister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement