Zachowaj dowód zakupu. Choinkę też można zareklamować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2014,9:35 Aktualizacja: 22-12-2014,10:01
A A A
Choinka, jak każdy inny produkt, powinna być oznaczona ceną. Warto poprosić sprzedawcę o potwierdzenie zakupu. I nie musi to być paragon fiskalny, wystarczy kartka z podpisem lub pieczątką.
 
- Każdy produkt powinien być odpowiednio oznakowany - podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Biznes Newseria Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
 
- Najważniejsza dla konsumenta jest cena. Jeżeli jej nie ma na towarze, to pamiętajmy, by zapytać sprzedawcę, ile kosztuje choinka, bombka czy inny gadżet. To bardzo ważne. Może się bowiem okazać, że na przykład 50 zł kosztuje tylko metr drzewka - dodaje.
 
Zgodnie z ustawą z 5 lipca 2001 r. o cenach każdy podmiot prowadzący sprzedaż na terenie Polski ma obowiązek poinformować konsumenta o stawkach, którą jest zobowiązany zapłacić za towar albo usługę. 
 
Cena powinna być - jak precyzują przepisy - określona w formie pisemnej, a najlepiej także (choć prawo nie nakłada takiego obowiązku na wszystkie kanały dystrybucji) elektronicznej.
 
Warto pamiętać, że choinka również podlega reklamacji.
 
- Jeżeli kupimy drzewko, nawet na targowisku, powinniśmy otrzymać dowód zakupu. Nie musi to być paragon fiskalny. Wystarczy zwykła kartka z pieczątką i informacją o tym, od kogo kupiliśmy, kiedy i za ile. Jeżeli okaże się, że choinka jest niezgodna z umową kupna-sprzedaży, to z potwierdzeniem zakupu będzie można ją zareklamować. W przeciwnym razie nie będziemy mieli dowodu zakupu - radzi Agnieszka Majchrzak. 
 
Sprzedający powinni również pamiętać, że taki handel wymaga rejestracji. A gdy dochód w ciągu roku podatkowego przekracza 20 tys. zł, mają obowiązek wyposażenia firmy w kasę fiskalną i wydawania paragonów. 
 
Zgodnie z ustawą z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych sprzedawca powinien także odprowadzać opłatę targową. Jej zakres i stawki ustalane są przez radę gminy, na terenie której prowadzona jest sprzedaż.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.