Za wypalanie traw brak dopłat, wysoka grzywna albo więzienie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2016,15:20 Aktualizacja: 05-04-2016,17:26
A A A

W zeszłym roku w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45 proc. wszystkich pożarów odnotowanych w naszym kraju.

Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Tylko w tym roku (do 22 marca) strażacy gasili już 5336 pożarów traw i nieużytków.

Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku - razem 43 724. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych.

Setki pożarów traw, upraw i lasów każdego dnia

Plaga pożarów w woj. mazowieckim! - alarmuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Niestety, w innych regionach jest podobnie, bo nadal utrzymują się wysokie temperatury i susza. Na Mazowszu tylko w poniedziałek...
Żeby zmniejszyć niepokojące statystyki dziś w Warszawie odbył się briefing prasowy inaugurujący kampanię pod hasłem "STOP pożarom traw!", który poprowadził st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy KG PSP.

Frątczak przedstawił zagrożenia związane z wypalaniem traw, straty dla środowiska naturalnego oraz koszty, jakie ponosi każdy obywatel w związku z pożarami i zaangażowaniem służb ratowniczych.

Wspólna kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

W grupie docelowej akcji znaleźli się m.in. nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, mieszkańcy terenów wiejskich, właściciele ogródków działkowych.

Strażacy podkreślają, że przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Od czerwca już 34 tys. pożarów, ponad 9,5 tys. dotyczy upraw

Od pierwszego czerwca strażacy gasili już ponad 34 tys. pożarów, w tym blisko 4 tys. lasów i ponad 9,5 tys. upraw. Rekordowa była miniona sobota, doszło wtedy do 1226 pożarów, w tym 577 w rolnictwie - powiedział PAP rzecznik...
Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.

Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement