Za truskawki zapłacimy jak przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2016,13:05 Aktualizacja: 30-05-2016,13:41
A A A

Truskawki na rynkach hurtowych są obecnie o 13 procent droższe niż przed rokiem. Ale w czerwcu za te owoce powinniśmy płacić podobnie jak przed rokiem, czyli około 5,7 zł za kilogram.

"Poziom cen truskawek w tym sezonie będzie uzależniony od wielkości produkcji w Polsce, która jest liczącym się producentem w Unii Europejskiej - drugim, po Hiszpanii - ze zbiorami na poziomie ok. 200 tys. ton rocznie. Pierwsze truskawki, które pojawiają się w Polsce, pochodzą głównie z Hiszpanii, Grecji, Włoch czy też Turcji. To powoduje, że ich ceny są wysokie" - podał w komunikacie Banku BGŻ BNP Paribas, na który powołuje się Program Pierwszy Polskiego Radia.

truskawki, owoce, zdrowie, opieka medyczna, porażenie nerwu strzałkowego, zbieranie truskawek

Zbieranie truskawek może być groźne dla zdrowia

Porażeniem nerwu strzałkowego może zakończyć się nieumiejętne zbieranie truskawek. Sezon na te owoce właśnie się rozpoczął, a lekarze apelują o rozwagę - zarówno do zbieraczy, jak i właścicieli plantacji. Doktor Wojciech Kiebzak, kierownik...

Według danych GUS, kwietniowe przymrozki nie spowodowały istotnych uszkodzeń na plantacjach tych owoców. W maju również nie wystąpiły szkody w krajowych uprawach. Truskawek nie powino zatem zabraknąć, a cena nie będzie wysoka. Wpływ na stawki będzie miała także sytuacja w sektorze przetwórczym bowiem 60-70 proc. zbiorów trafia do produkcji mrożonek i soków.

"Kolejnym czynnikiem, wpływającym na ceny truskawek będzie popyt na rynkach eksportowych. Rynek tych owoców w minionym roku znajdował się pod silnym oddziaływaniem rosyjskiego embargo. Polski eksport truskawek, który w ostatnich latach rozwijał się dość dynamicznie głównie ze względu na wzrost sprzedaży na rynek rosyjski, w 2015 r. zmniejszył się o blisko 17 proc. do 16,4 tys. ton. Obowiązujący wciąż zakaz będzie prawdopodobnie działał w kierunku spadku cen także w 2016 r." - powiedział cytowany w komunikacie Mariusz Dziewulski, ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement