Wysychają rzeki. Coraz trudniejsza sytuacja w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2015,14:40 Aktualizacja: 17-08-2015,14:56
A A A

Obecny poziom wody w Wiśle wynosi 51 cm i jest rekordowo niski - poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Jak mówił, z powodu suszy sytuacja w rolnictwie na Mazowszu jest bardzo trudna, nie ma jednak zagrożenia dla całej gospodarki regionu.

Wójt apeluje o powołanie komisji klęskowej. Wojewoda odmawia

Chociaż premier Kopacz niemal codziennie obiecuje szybkie wsparcie dla rolników poszkodowanych przez suszę, nie każdy może liczyć na pomoc. Wszystko z powodu nieprzystających do obecnej sytuacji przepisów. Podstawą, aby domagać się...
"Sprawdziłem poziom wody na hydromonitorze i w tej chwili jest 51 centymetrów, a więc ten rekord dzisiaj padł" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki.

Według niego, nie jest to jednak koniec rekordów. "Prognoza, zarówno synoptyczna, jak i telemetryczna mówi, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni poziom wody w Wiśle może spaść nawet do 48 cm" - zaznaczył Kozłowski.

Jak dodał, zdaniem hydrologów przepływ wody w Wiśle jest jeszcze nieco większy niż minimalny, odnotowany w dwóch najbardziej suchych latach - w 2006 i w 2012 roku.

"Ale też w najbliższych dniach ten przepływ wody ma spaść poniżej tamtych minimalnych poziomów" - powiedział wojewoda mazowiecki.

Komisja klęskowa w każdej gminie? Właśnie tego chcą rolnicy

Podlaska Izba Rolnicza kolejny raz zaapelowała do wojewody podlaskiego, aby ten podjął znacznie bardziej energiczne działania mające na celu pomoc rolnikom dotkniętym suszą. Województwo podlaskie jest w czołówce regionów,...
Kozłowski przyznał, że obecna sytuacja pogodowa rodzi istotne zagrożenie dla rolnictwa.

Zaznaczył jednak, że na Mazowszu na razie nie mowy o żadnych poważnych zagrożeniach dla funkcjonowania całej gospodarki, ujęć wody pitnej i wodociągów.

"Nie ma też problemów, jeśli chodzi o dostęp do wody niezbędnej do procesów produkcyjnych w niektórych zakładach przemysłowych, które czerpią wodę z rzek, natomiast mamy realny problem z suszą w rolnictwie" - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Poinformował również, że w 225 gminach, ponad połowie na Mazowszu, powołane zostały komisje, które mają oszacować poziom strat związanych z suszą w gospodarstwach rolnych.

Poleć
Udostępnij