Wypadków mniej, ale ginie coraz więcej osób. Wielu tragedii można uniknąć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2017,9:00 Aktualizacja: 16-05-2017,9:18
A A A

Rolnictwo łączy tak naprawdę kilka profesji. Jedna osoba kieruje ciężkimi pojazdami, wykonuje prace na wysokości, pracuje przy zwierzętach. Nic dziwnego zatem, że praca w gospodarstwie jest bardzo niebezpieczna.

Według najnowszych danych KRUS aż 2/3 poszkodowanych podczas robót doznaje trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź ponosi śmierć wskutek wypadku. W 2016 roku liczba tragicznych zdarzeń była najwyższa od 3 lat i zginęło aż 20 osób więcej niż rok wcześniej.

tragedia, śmierć pod ciągnikiem, traktor, błaszki, łódzkie, sieradz

Kolejna tragedia na polu. Policja apeluje o ostrożność

Kolejny rolnik zginął w tym roku podczas prac polowych. Tym razem do tragedii doszło na terenie gminy Błaszki w powiecie sieradzkim (woj. łódzkie), gdzie na mężczyznę przewrócił się traktor. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że...

Te same dane wskazują, że ogólna liczba wypadków podczas pracy rolniczej... zmalała przez rok o 6,2 proc. Do najczęściej odnotowanych zdarzeń należą upadki osób, przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu oraz nagłe zachorowania.

- Rolnictwo obok budownictwa i górnictwa należy do najbardziej niebezpiecznych branż. Wynika to z dużego zróżnicowania obowiązków w ramach wykonywanej pracy. Nie da się ukryć, że zdrowie i życie rolników jest narażone na czynniki spotykane w innych branżach pojedynczo - podkreśla Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting.

- Dodatkowym obciążeniem dla gospodarstw rolnych jest także presja czasu - wiele prac musi być wykonanych w tym samym czasie i niezdolność do działania nawet jednej osoby, może spowodować duże straty - dodaje ekspert.

Jak zatem można zwiększyć bezpieczeństwo podczas codziennych obowiązków?   

wypadek, śmierć rolnika, Kramarzówka, podkarpackie, wypadek przy pracy

Tragedia na polu. Rolnik zginął podczas pracy

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w obrębie miejscowości Kramarzówka (woj. podkarpackie). Podczas prac polowych zginął tam 72-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło rankiem na terenie pól w...

Na początek należy zadbać o odzież chroniącą, która powinna przylegać do ciała bez luźnych, powiewających elementów. Mankiety i nogawki muszą być pozapinane, a obuwie antypoślizgowe i chroniące kostki przed skręceniem.

Wykonując prace należy stosować ponadto środki ochrony indywidualnej - półmaski, okulary, rękawice, ochronniki słuchu, fartuchy, czy kombinezony przeciwchemiczne.

Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego stanu miejsca, gdzie prowadzone są prace. Nawierzchnie podwórzy i ciągów komunikacyjnych powinny być antypoślizgowe, równe i utwardzone.

Należy unikać tworzenia progów i zabezpieczać wrota przed samoistnym zamykaniem.  Według danych PIP do ponad 40 proc. wypadków dochodzi bowiem właśnie na podwórzu i w obejściu, dlatego warto dbać o porządek.

W 2016 roku wypłacono 268 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, śmierci lub z powodu choroby zawodowej. To o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej było to spowodowane chorobami zakaźnymi zatem osoby pracujące przy zwierzętach powinny myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami oraz często zmieniać i prać ubranie robocze.

Jedną z głównych przyczyn wypadków w rolnictwie jest wreszcie brak lub niewłaściwe przeszkolenie pracowników pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdaniem ekspertów około 16 proc. zdarzeń można było uniknąć, gdyby bardziej zadbano o prewencję.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement