Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2017,15:30 Aktualizacja: 24-02-2017,15:36
A A A

Policjanci CBŚP z Lublina przy współpracy tamtejszego Urzędu Kontroli Skarbowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzeniami podatku VAT na wielką skalę. Zatrzymano trzynaście osób, zabezpieczono broń oraz panele fotowoltaiczne.

Blisko stu funkcjonariuszy przeprowadziło w tym samym czasie akcje w województwach lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. Dziewięć osób zostało już tymczasowo aresztowanych przez sąd, a wobec czterech zastosowano inne środki przewidziane prawem. Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych.

policja, przestępstwo, wyłudzenie VAT, podatki, Suwałki, rolnictwo

Zorganizowana grupa wyłudzała VAT na handlu śrutą

4 osoby, które wyłudziły blisko 7,5 mln zł podatku VAT zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Suwałk. Według ustaleń śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu VAT i...

Grupę rozpracowywano od roku. Przy pomocy wywiadu skarbowego z Lublina, policjanci ustalili, kto stoi za procederem i jak dokładnie jest on prowadzony. Przestępcy stworzyli podmioty gospodarcze, które uczestniczyły w obrocie bejcą ognioodporną, panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z legalnie działającymi firmami. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.

Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i przelewów bankowych, dokumentowany był fikcyjny obrót wymienionymi towarami. A nierzetelne dokumenty były podstawą do ubiegania się o zwrot nienależnego podatku.

Sprawa jest rozwojowa - policjanci CBŚP planują kolejne zatrzymania i szacują, że straty Skarbu Państwa są wielokrotnie większe. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement