Wyłączyli cię z ubezpieczenia rolników? Szybko składaj wniosek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2015,8:45 Aktualizacja: 31-03-2015,9:21
A A A
KRUS przypomina - już tylko trzy miesiące zostały, by złożyć wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia społecznego rolników z powodu wykonywania w poprzednich latach umów zlecenia.
 
1 stycznia weszła w życie nowelizacja przepisów ustaw o ubezpieczeniu społecznym i ubezpieczeniu społecznym rolników. Obowiązujące teraz przepisy umożliwiają dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie tym farmerom i ich domownikom, którzy zostali jednocześnie objęci ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania umowy zlecenia (ewentualnie umowy agencyjnej, bądź pełnienia funkcji w radzie nadzorczej).
 
Podwójne ubezpieczenie jest możliwe, gdy wartość przychodu w rozliczeniu miesięcznym nie przekroczy kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę (875 zł), a bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia zainteresowany podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.
 
Co ważne, podjęcie wymienionych aktywności zawodowych należy zgłosić w KRUS. W przeciwnym razie może ustać ubezpieczenie zdrowotne z okresem wstecznym, co z kolei wiąże się z poniesieniem kosztów ewentualnego leczenia.
 
W kasie należy też zgłosić jeszcze jedną istotną sprawę dla części rolników. Nowelizacja przepisów dała też bowiem prawo do objęcia ubezpieczeniem społecznym w KRUS z okresem wstecznym te osoby, które przed 1 stycznia zostały z niego wyłączone w związku z objęciem ubezpieczeniem w ZUS z tytułu choćby wykonywania umowy zlecenia (tak bardzo często bywało z rolnikami będącymi kierowcami wozów bojowych OSP).
 
Na złożenie wniosku do KRUS rolnicy mają czas tylko do 30 czerwca. Do dokumentu trzeba dołączyć potwierdzenie miesięcznej kwoty przychodu z wykonywanych umów, z tytułu których rolnik lub jego domownik został objęty ubezpieczeniem społecznym w ZUS.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu