Wstępy w Skaryszewie pod lupą obrońców praw zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ilona Pecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2018,8:25 Aktualizacja: 20-02-2018,8:40
A A A

Przedstawiciele organizacji występujących w obronie zwierząt obserwują przebieg Jarmarku Końskiego "Wstępy", który w poniedziałek rozpoczął się w Skaryszewie k. Radomia (Mazowieckie). W tym roku zmieniono regulamin imprezy, by wyeliminować handel końmi na rzeź.

Przy wprowadzaniu nowych przepisów władzom Skaryszewa pomagała działająca na rzecz obrony zwierząt fundacja Centaurus. Zdaniem Ireneusza Kumięgi, burmistrza miasta ograniczenia wprowadzone w regulaminie "Wstępów" spowodują, że liczba koni przywożonych na jarmark, a przeznaczonych na rzeź, zdecydowanie zmaleje, a być może po 2-3 latach i doskonaleniu tego systemu zostanie całkowicie wyeliminowana.

konie, Skaryszew, Skaryszewskie Wstępy 2018, handel końmi, mazowieckie

Wstępy 2018 po nowemu. Koniec końskiego targu w Skaryszewie?

Wszystko wskazuje na to, że wielkimi krokami zbliża się koniec handlu końmi w Skaryszewie niedaleko Radomia, w formule znanej od lat. Chodzi o popularne skaryszewskie Wstępy. Zmiana formuły imprezy w święto przyjaciół konia i perspektywa...

W tym roku m.in. przesunięto godzinę rozpoczęcia jarmarku na 5 rano, by handel nie odbywał się nocą. Jednak - jak powiedział Grzegorz Zaborski, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Radomiu mimo wcześniejszych informacji o wprowadzonych zmianach, pierwsze samochody z końmi pojawiły się w Skaryszewie jeszcze w porze nocnej. Pojazdy musiały jednak czekać poza terenem jarmarku aż zostanie otwarta brama wjazdowa.

W tym roku organizatorzy wymagali też orzeczeń weterynaryjnych o stanie zdrowia wwożonych na targ koni. Sprzedawcy, którzy nie mieli takich dokumentów, nie byli wpuszczani na teren targu. - Przestaliśmy w tym roku stosować taryfę ulgową. Postępujemy rygorystycznie, licząc na to, że w przyszłym roku hodowcy zadbają o dopełnienie wszystkich formalności - stwierdził burmistrz Skaryszewa.

Fakt ten potwierdził Marek Pietrusiak z fundacji Centaurus. - Niektórym sprzedawcom koni odmówiono wjazdu na jarmark także z innych powodów, głównie ze względu na zły stan pojazdu, którym przewożone były zwierzęta oraz zbyt dużą wagę pojazdu (powyżej 7,5 tony - PAP) - powiedział.

Jarmark Koński "Wstępy", skaryszewo,  Ireneusz Kumięga, handel końmi

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" inny niż przed laty

Jarmark Koński "Wstępy", odbywający się od lat w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie, zmienia się z tradycyjnego targu końmi w festyn ludowy. Co roku na handel trafia mniej zwierząt, a poszerza się oferta stoisk z...

Zdaniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w tym roku baczniejszym nadzorem objęto sposób rozładunku zwierząt, by nie dochodziło do przypadków znęcania się nad końmi, na co często zwracali uwagę obrońcy praw zwierząt.

Zdaniem Justyny Leszczyńskiej z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu pierwszy dzień Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego przebiegł spokojnie i nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów.

Tradycyjny jarmark konny "Wstępy" jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie. Organizowany w Skaryszewie odbywał się bez przerwy od 1432 roku. Według legend przywilej targowy, powstałemu w 1264 roku miastu, nadał król Władysław Jagiełło, dziękując za konie dla grunwaldzkich rycerzy. W 1633 król Władysław IV w dekrecie zezwolił, by targi koni były w mieście organizowane w pierwszy (wstępny - stąd nazwa) poniedziałek po Środzie Popielcowej.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!