Wojciechowski: większość rolników może mieć dopłaty na średnim poziomie UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2021,10:00 Aktualizacja: 27-11-2021,19:36
A A A

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej wspiera zwłaszcza małe i średnie gospodarstwa - uważa Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Według niego zdecydowana większość rolników może mieć dopłaty na średnim poziomie unijnym, a nawet wyższym.

Jak zaznaczył w TVP, reforma WPR służy temu, żeby rolnictwo było rolnictwem. - Obserwujemy bardzo niedobry proces zamiany rolnictwa w przemysł - stwierdził.

wspólna polityka rolna po 2023 roku, Europejski Zielony Ład, Janusz Wojciechowski, Parlament Europejski

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził reformę WPR

Parlament Europejski zatwierdził reformę unijnej polityki rolnej. Dzięki zmianom ma być bardziej ekologiczna, sprawiedliwsza i bardziej elastyczna. W trakcie negocjacji nad kształtem reformy europosłowie podkreślili, że wzmocnienie...

Według polityka taka zmiana nie zagwarantuje bezpieczeństwa żywnościowego. - Ono musi być oparte na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. To jest główny potencjał w Europie i w Polsce - podkreślił.

Wojciechowski zapewnia, że wygranym reformy na pewno nie jest wielki przemysł rolniczy. - Ta reforma wspiera przede wszystkim małe i średnie gospodarstwa - zaznaczył. Dodał, że dla nich jest zarezerwowana specjalna część funduszy UE.

Wskazał też na wsparcie w ramach reformy WPR rolnictwa ekologicznego. - Jeśli Polska z małymi gospodarstwami wejdzie w system produkcji ekologicznej, to to jest (dla naszych rolników - PAP) gigantyczna szansa na rynku europejskim i światowym - ocenił.

Komisarz stwierdził, że zachętą dla gospodarzy jest też program dobrostanu zwierząt. - Odbudowa hodowli, zwłaszcza w małych gospodarstwach, jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa żywnościowego, dla odbudowy rolnictwa - powiedział. Przypomniał, że polskie rolnictwo poniosło straty, jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą. - W 2010 r. mieliśmy 914 tys. gospodarstw z produkcją zwierzęcą, a w 2020 r. - 574 tys. - powiedział.

budżet rolny 2022, Sejmowa Komisja Finansów Publicznych , wydatki na rolnictwo, rozwój wsi

Budżet rolny 2022 zaakceptowany. Na co pójdzie więcej pieniędzy?

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2022 r. nie wnosząc poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w porównaniu będą w skali roku wyższe o 6 mld zł....

Wojciechowski wyjaśnił, że każdy kraj członkowski musi przygotować krajowy plan strategiczny dotyczący polityki rolnej. - Polska taki plan przygotowuje. Musi być złożony do końca roku w KE. Będą w nim określone prawa i obowiązki dla rolników - powiedział.

Odnosząc się do kwestii wyrównania dopłat dla rolników, poinformował, że zdecyduje o tym podział budżetu UE, który się dokona od 2023 r.

- Zdecydowana większość polskich rolników może mieć dopłaty na poziomie unijnym, a nawet wyższym - zwłaszcza myślę o gospodarstwach hodowlanych. Jeśli wejdą w dobrostan, który jest ogromną szansą, to dopłaty bezpośrednie mogą być wyższe niż w innych krajach - stwierdził na koniec unijny komisarz.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu