Właściciele kutrów pokrzywdzeni. "Pomostówka" nie dla nich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2018,8:50 Aktualizacja: 31-07-2018,9:14
A A A

Rybak na etacie ma prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a ten będący właścicielem kutra musi pracować aż do osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego. Urzędnicy z ministerstw nie widzą jednak szybkiego rozwiązania problemu.

Sprawa była mocno akcentowana już podczas lutowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Omawiano wówczas informację resortową na temat ubezpieczeń społecznych i świadczeń emerytalnych dla właścicieli kutrów pływających i łodzi rybackich oraz armatorów pływających.

rybacy, ryby, rybołówstwo, liczba jednostek polskiej floty rybackiej

Rybacy będą mieli poważne problemy. Zaczyna brakować ryb

Rośnie globalne spożycie ryb. Już teraz przeciętny człowiek konsumuje ponad 20 kg ryb rocznie. Coraz większy popyt na ryby nie pozostaje bez wpływu na cały ekosystem. Co trzecie stado ryb jest już przeławiane. Najgorzej wygląda sytuacja na...

Posłowie przyjęli dezyderat (dokument z postulatami) do rządu o wypracowanie rozwiązań w tej sprawie.

"W dyskusji wskazano na nierówne traktowanie osób trudniących się rybołówstwem. Właściciel kutra - armator i osoba zatrudniona na kutrze, wykonujący tę samą pracę rybaka, są inaczej traktowani przez system emerytalny" - wskazano.

Chodzi o to, że rybak zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, natomiast rybak będący właścicielem kutra może przejść na emeryturę dopiero po osiągnięciu wymaganego wieku.

Omawiając rządową odpowiedź na dezyderat Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniała, że resort podziela poczucie ważności pracy rybaków i że wymaga ona specjalnego traktowania oraz specjalnych zabezpieczeń społecznych. Ale są przeszkody formalne do rozwiązania zgłoszonego przez sejmową komisję kłopotu.

susza rolnicza, rybactwo, produkcja ryb, Stanisław Jamróz, Polskie Towarzystwa Rybackie, Sławomir Litwin

Rybacy też cierpią przez suszę. Domagają się pomocy

Uwzględnienia producentów ryb w programach pomocowych związanych z suszą domagali się przedstawiciele organizacji branżowych podczas ostatnich posiedzeń sejmowej i senackiej komisji rolnictwa. Przekonywali, że tegoroczna susza dotknęła w...

- Dezyderat dotyczył możliwości przejścia na emerytury pomostowe, czyli możliwości skorzystania z tego pakietu przez grupę rybaków zatrudnionych w oparciu o działalność gospodarczą. Nie mówimy, że nie jest to właściwe dla rybaków i że nie chcemy takiego rozwiązania, ale w aktualnym kształcie prawnym nie ma możliwości, aby ta grupa skorzystała z tego uprawnienia - wyjaśniała Moskwa.

Jak podkreślała, działalność gospodarcza nie jest objęta emeryturami pomostowymi. - Na chwilę obecną nie mamy pomysłu na konkretne rozwiązania, które mogłyby objąć tę grupę osób pracujących w oparciu o działalność gospodarczą. Nie mówimy nie, ale kierujemy ten punkt do dalszych prac Rady Dialogu Społecznego, która wydaje się najwłaściwszym gremium do wypracowania rozwiązania - poinformowała wiceminister.

Z kolei Mariusz Kubzdyl, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniał, że zespół problemowy rady do spraw ubezpieczeń społecznych w programie prac już dość dawno określił, że jego podstawowym przedmiotem zainteresowania po obniżeniu wieku emerytalnego są emerytury pomostowe. Dialog dotyczący tego tematu ma się właśnie rozpocząć.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement