Wkrótce blokada granicy z Litwą w związku z karuzelą zbożową. Tamtejsi rolnicy jednak nie dołączą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2024,10:20 Aktualizacja: 26-02-2024,10:32
A A A

Litewscy rolnicy nie dołączą do zapowiadanego protestu polskich farmerów i nie zablokują największego przejścia granicznego między oboma krajami Kalwaria-Budzisko – powiadomił w poniedziałek przewodniczący Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Zbóż, Auszrys Macijauskas.

Blokada polsko-litewskiego przejścia granicznego w związku z tranzytem ukraińskiego zboża ma rozpocząć się w piątek i trwać przez tydzień.

„Litewscy rolnicy nie blokowali, nie blokują i nie zamierzają blokować ukraińskiego zboża. (...) Widzimy problem, ale rozumiemy sytuację ukraińskich rolników" – powiedział Macijauskas w wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT.

Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Zbóż przyznał, że jest problem z kontrolą ukraińskiego ziarna, który powinien rozstrzygnąć rząd, ale podkreślił, że „większym problemem dla litewskich rolników jest rosyjskie zboże”.

1 marca polscy rolnicy zapowiadają blokadę polsko-litewskiej granicy i nie wykluczają, że litewscy rolnicy dołączą do protestu. Decyzję o podjęciu akcji uzasadniają tzw. systemem karuzeli zbożowej, który polega na tym, że ukraińskie zboże wjeżdża do województwa lubelskiego czy podkarpackiego jako tranzyt przez Polskę, następnie kieruje się na Litwę, a po przekroczeniu granicy, przestaje być śledzony przez polskie służby. Wówczas samochód ze zbożem wraca na granicę i zmienia dokumenty, a ładunek staje się towarem unijnym, który swobodnie wjeżdża do Polski.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu