Wioska górnicza, miodowa, chlebowa – mają przyciągać turystów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2015,11:15 Aktualizacja: 16-08-2015,11:20
A A A

Wykorzystanie potencjału turystycznego miejscowości – to cel powstawania tzw. wiosek tematycznych. W województwie kujawsko-pomorskim działa takich jedenaście.

– Można w nich wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, degustować miody, tworzyć rękodzieło ludowe, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara – wymienia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Oferta turystyczna wiosek tematycznych tworzona jest na bazie wyróżników lokalnej kultury materialnej i duchowej, legend, historii regionu oraz walorów przyrodniczych. – Wioski tematyczne to warte docenienia przedsięwzięcia, które nie tylko promują nasz region, ale też integrują lokalną społeczność. Aż trzy tego rodzaju inicjatywy wyróżniliśmy w naszym konkursie „Rodzynki z pozarządówki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przykładem takiej tematycznej miejscowości jest Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski).

Pomysł wziął się stąd, że w latach 1859-1939 działały tam jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W wiosce można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się, jak żyli mieszkańcy górniczej osady w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Ponadto można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie, a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wartą uwagi ofertą przeznaczoną dla grup zorganizowanych jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30. XX wieku.

Pozostałe wioski tematyczne to: Wioska Ptasia w Adamkowie, Wioska Kwiatowa w Żalnie, Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu, Wioska Jabłoni w Jabłonce, Wioska Grzybowa w Krzywogońcu, Wioska Owocowa w Węgiersku, Wioska Orzechowa w Podzamku Golubskim, Wioska Chlebowa w Janiej Górze, Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie, Borowiacka Wioska w Nowym Suminie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu