Winnice przyjmują turystów. Można zwiedzać i degustować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2017,11:00 Aktualizacja: 22-05-2017,11:26
A A A

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje turystów. - Właściciele gospodarstw winiarskich proponują m.in. zwiedzanie winnic, degustacje, kupno wina - powiedziała prezes Ewa Wawro z fundacji Galicja Vitis.

- Enoturystów, czyli turystów zwiedzających regiony winiarskie, w winnicach południowo-wschodniej Polski od kilku lat można spotkać niemal codziennie. Bywają spotkania wcześniej zaplanowane, ale wielu gości z kraju czy zagranicy zagląda do nas np. przy okazji pobytu na Podkarpaciu - mówi ekspert.

wina, produkcja wina, przemysł winiarski, winobranie, Konkurs Win Galicja Vitis, podkarpacie

Winiarze będą rywalizowali o medale

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głównym celem 7. edycji międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis. Impreza odbędzie się 22-23 czerwca w Krakowie. Wina do konkursu należy zgłosić do 9 czerwca....

Podkarpaccy winiarze proponują m.in. zwiedzanie winnic, rozmowy o uprawie winorośli, produkcji win oraz ich degustacje. Informacje o winnicach łatwo można znaleźć w internecie. Większość winnic ma swoje strony internetowe albo profile w mediach społecznościowych.

Turystów przyciągają także cykliczne imprezy winiarskie odbywające się w regionie, m.in. w Jaśle i Krośnie. Bierze w nich udział po kilka tysięcy osób.

- Wzrost zainteresowania naszymi winnicami wynika przede wszystkim z poprawy jakości usług proponowanych enoturystom. Wielu właścicieli winnic zapewnia noclegi i wyżywienie. Takich winnic kilka lat temu było raptem kilkanaście. Coraz więcej winiarzy sprzedaje też swoje wyroby - przypomniała Wawro.

Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do 2-3 hektarów, przy czym przeważają o powierzchni 20-40 arów. W południowo-wschodniej Polsce uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska, Jarosławia i Rzeszowa.

Dominują odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu. Stało się to w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement