Winiarze z wielu krajów walczyć będą w prestiżowym konkursie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2018,9:30 Aktualizacja: 14-05-2018,9:47
A A A

Kultywowanie historycznych tradycji winiarskich oraz zacieśnianie przyjaznych kontaktów z krajami winiarskimi Europy Środkowej jest główną ideą Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-18 maja w Krakowie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis w Jaśle (woj. podkarpackie). Konkurs jest największą tego typu imprezą w Polsce i jednym z czołowych w Europie Środkowej. Co roku w imprezie udział bierze blisko 500 win z kilkunastu krajów.

produkcja wina na świecie, wino, eksport wina, uprawa winogron, winorośla

Produkcja wina od dziesięcioleci nie była tak niska

Międzynarodowa organizacja winiarzy OIV alarmuje, że globalna produkcja wina w 2017 roku była najniższa od 60 lat. To przede wszystkim efekt złych warunków pogodowych w Unii Europejskiej. Na świecie wyprodukowano w ubiegłym roku 250 mln...

- Dla polskich winiarzy konkurs jest dobrym sprawdzianem, pokazującym, jak rodzime wina wypadają na tle win ze starych krajów winiarskich. Zdobywane od kilku lat medale za polskie wina pokazują, że mogą one śmiało z nimi konkurować - powiedziała Ewa Wawro, prezes fundacji.

Dodała, że "dla zagranicznych winiarzy polskie wina nie są już tylko jakąś ciekawostką". - Coraz lepiej je znają. Cenią i coraz częściej sami przyznają, że z polskim winiarstwem należy się już liczyć - zauważyła.

Wina, jak co roku, oceniać będzie 25–osobowe jury doświadczonych degustatorów i enologów ze Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Mołdawii, Gruzji i Polski.

- Zgodnie z regułą obowiązującą na konkursach winiarskich, wszystkie próbki win są oceniane anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decyduje m.in. kategoria wina i rocznik - poinformowała Wawro.

zimowe winobranie, winobranie, winogrona, baniewice, pomorze zachodnie

Zimowe winobranie zakończone. Powstanie unikatowy trunek

Winogrona na wino lodowe zebrano w Baniewicach na Pomorzu Zachodnim. Aby można było stworzyć ten trunek, owoce muszą najpierw zamarznąć. Wino lodowe jest bardzo słodkie, a jego producenci określają je jako "unikatowe". O tym, czy...

Każde wino, zgłoszone do konkursu, może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wielki złoty medal otrzymują te, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 86, a srebrny 82.

Medale przyznaje się w kategoriach: wina białe, różowe, czerwone, półmusujące i musujące, białe uzyskane z ciemnych odmian winogron, białe wyrabiane przy zastosowaniu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe.

Zgłoszenie win do konkursu to nie tylko okazja do sprawdzenia ich jakości.

Po konkursie medalowe wina mogą mieć na butelkach umieszczone specjalne nalepki, świadczące o tym, że zostały wysoko ocenione.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement