Wideopułapki zarejestrowały rysie. Podchodzą coraz bliżej miasta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szafrański PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2018,14:20 Aktualizacja: 29-01-2018,14:50
A A A

Wideopułapki umieszczone w górach przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", zarejestrowały rysie w dolinie Wapienicy w okolicy Bielska-Białej. Zdaniem dra Roberta Mysłajka, wiceprezesa stowarzyszenia to dowód, że drapieżniki dotarły do północnych rubieży Beskidu Śląskiego.

- W Beskidzie Śląskim prowadzimy monitoring rysi od 10 lat. Przez ten czas zarejestrowaliśmy drapieżniki w wielu miejscach, najczęściej w rejonie Baraniej Góry i Skrzycznego. Teraz wideopułapki nagrały je w dolinie Wapienicy. Dowodzi to, że młode osobniki opuszczają macierzyńskie terytoria i zakładają własne rodziny bardziej na północ - powiedział ekspert.

Około pięć tys. owiec będzie wypasać się do końca września.

Redyk owiec w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim od kilku dni trwa redyk owiec, a większość stad dotarła już do górskich bacówek.   - Sezon letni owce spędzą wokół kilku rozrzuconych w górach bacówek. Niespełna połowa z...

Naukowiec poinformował, że w dolinie Wapienicy kamery zarejestrowały dwa rysie. - Tropiliśmy je już wcześniej i wiemy, że są tam na stałe - dodał. Podkreślił, że choć dolina Wapienicy leży w pobliżu miasta i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów, to spotkanie z rysiem raczej nie wchodzi w rachubę.

- Proszę nie myśleć, że one żyją przy mieście. Dostrzegliśmy je wysoko w górach; w niedostępnych miejscach, gdzie ludzie nie chodzą - zaznaczył.

Przyrodnik dodał, że w Beskidzie Śląskim żyją co najmniej cztery dorosłe osobniki, w tym dwie rozmnażające się samice. - Wiemy o tym, bo już kilkakrotnie wideopułapki zarejestrowały kotki z młodymi - powiedział.

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement