Wicewojewoda spotkał się z protestującymi w Dorohusku. Rolnicy domagali się zamknięcia granicy z Ukrainą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Nowak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2024,11:15 Aktualizacja: 19-02-2024,11:17
A A A

Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj spotkał się w niedzielę z rolnikami protestującymi przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku, którzy zablokowali drogę dla ruchu tirów. Zapowiedział pomoc finansową dla rolników i walkę, żeby Zielony Ład w obecnej formie nie wszedł w życie.

"Będziemy bardzo mocno walczyć o to, aby Zielony Ład – w takiej formie jak został przedstawiony – nie wszedł w życie" – powiedział wicewojewoda Maj podczas niedzielnego spotkania z rolnikami protestującymi w Dorohusku.

Mówiąc o Zielonym Ładzie wicewojewoda poinformował, że "w najbliższym tygodniu wszystkie postulaty, które zostały przekazane przez rolników na spotkaniach z ministrem (rolnictwa Czesławem Siekierskim) będą przekazane na forum Komisji, gdzie będą wszyscy ministrowie, jeśli chodzi o Unię Europejską".

minister rolnictwa, siekierski, solski, ukraina

MRiRW: ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli kontynuację rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych zza wschodniej granicy - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi. Jak podał resort,...

Służby postawione w stan gotowości

Wyliczając formy wsparcia rolników, Maj wymienił m.in. decyzję o przyznaniu pomocy finansowej w wysokości 1 mld zł dla hodowców kukurydzy. "Następny konkret to następny miliard złotych do wszystkich pomocy klęskowych i najprawdopodobniej do końca lutego będziecie mogli składać wnioski do tej pomocy, głównie chodzi o pomoc suszową. 12,5 mld zł na kredyty, które będą wspierane i dopłacane z budżetu państwa" – wymienił.

Wicewojewoda, nawiązując do kontroli produktów wjeżdżających z Ukrainy do Polski poinformował, że "wszystkie służby są postawione w stan gotowości". "I chciałbym państwa zapewnić, że wszystkie produkty rolno-spożywcze, które są legalnie wprowadzone na rynek w Polsce są bezpieczne" – stwierdził.

"Wszystkie sygnały od państwa, które przekazujecie do urzędu wojewódzkiego (…) są sprawdzane przez służby. I prosimy dalej, żeby te informacje przekazywać, żebyśmy mogli to wszystko badać" – powiedział Maj, dodając, że importerzy, którzy łamią prawo będą dotkliwie karani.

Rolnicy: zamknąć granicę z Ukrainą

Odpowiadając na wezwania zebranych, żeby zamknąć granicę z Ukrainą Maj wyjaśnił, że może to spowodować tylko Komisja Europejska i koalicja wielu państw europejskich.

ukraina, msz, antyukraińskie akcje, protest rolników

MSZ Ukrainy: antyukraińskie akcje w Polsce naruszają zasady solidarności

Antyukraińskie akcje w Polsce, obok blokady polsko-ukraińskiej granicy, szkodzą ukraińskiej gospodarce, ale też naruszają zasady ukraińsko-polskiej solidarności – oświadczył w piątek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko....

Mówiąc o handlu z Ukrainą wicewojewoda przypomniał, że trwają dwustronne rozmowy przedstawicieli ministerstw. "W marcu jest bardzo ważne spotkanie, kiedy najważniejsi ministrowie ze strony ukraińskiej będą w Warszawie i będziemy chcieli wprowadzić system, który funkcjonował przed wybuchem tego konfliktu po naszej wschodniej granicy. Będzie to system związany z limitami przywożenia poszczególnych produktów i niebawem będziecie znać szczegóły, jak będzie to wyglądało" – powiedział. Dodał, że niebawem będą efekty rozmów ze stroną ukraińską.

Jak stwierdził, przyjechał do Dorohuska, by wyrazić solidarność władz z protestującymi. Stwierdził, że opór rolników "bardzo mocno jest widoczny" w Komisji Europejskiej. "Ten wasz protest też powoduje, że jest bardzo duża determinacja władz dzisiaj, żeby polskiemu rolnictwu pomóc" – powiedział Maj.

Nie chcą dopłat, ale godziwej zapłaty

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek skrytykował Zielony Ład i stwierdził, że w obecnej postaci "ma na celu zmniejszanie produkcji". "Przy tak dużych nakładach, przy tak niskich cenach, kiedy za naszą granicą jest wojna. To jest niedorzeczne. My powinniśmy produkować" – powiedział, dodając, że Zielony Ład należy "wyrzucić do kosza".

Zdaniem Jędrejka, Polska powinna zamknąć granicę na towary rolno-spożywcze z Ukrainy. "Musimy zamknąć granicę. Co z tego, że rolnicy stoją i nie przepuszczają ciężarówek, jak każdej nocy kilka-kilkanaście pociągów jedzie w głąb kraju ze zbożem, z innymi materiałami spożywczymi. Jeżeli nie dostaniemy pozwolenia na zablokowanie ruchu pociągów, to nawet gdyby nas stało tutaj dwa-trzy razy tyle, to nic to nie zmieni" – stwierdził.

ukraina, prezydent, zełenski, granica

Zełenski: ukraińskie zboże na asfalcie to dowód na to, jak niebezpieczne mogą stawać się emocje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że Kijów uznaje incydenty na granicy polsko-ukraińskiej za "naruszenie zasad solidarności". Polacy i Ukraińcy powinni "zawsze się porozumiewać", tak aby Rosja...

Rolnicy – według Jędrejka - nie chcą dopłat, ale godziwej zapłaty za płody rolne. "Ale ze względu na to, że jest wojna, my wnioskujemy o to, żeby rolnicy dostali dopłaty do wszystkich produktów, na których stracili ze względu na wojnę" – powiedział i wskazał na potrzebę dopłat m.in. do ziół i miodu.

Współorganizator protestu Marcin Wilgos zaapelował do zgromadzonych o "racjonalne zachowanie" i współdziałanie. W podobnym tonie wypowiadali się także przedstawiciele związków zawodowych, w tym NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i związkowcy z kopalni węgla w Bogdance.

Ukraińscy kierowcy chodzili po "zebrze"

Sierż. szt. Angelika Głąb-Kunysz z policji w Chełmie poinformowała, że protestujący zablokowali drogę do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. "Żaden pojazd nie będzie przepuszczany do północy, aczkolwiek policja kieruje objazdami autokary pasażerskie" – powiedziała, dodając, że ciężarówki stoją w kolejce.

Według policyjnych statystyk, w zgromadzeniu uczestniczy ok. 1000 osób. "Protest przebiega spokojnie, bez incydentów" – podała Głąb-Kunysz.

minister rolnictwa, siekierski, protest rolników, społeczeństwo

Siekierski apeluje do rolników o jak najmniej uciążliwe protesty dla społeczeństwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaapelował w piątek do rolników, aby ich protesty były jak najmniej uciążliwe dla społeczeństwa. Zdaniem szefa MRiRW, w przeciwnym razie nie zyskają uznania dla ich...

W niedzielę rano - uzupełniła - ukraińscy kierowcy wyszli na przejście dla pieszych na drodze między Chełmem a Dorohuskiem, czasowo blokując ruch. "Po rozmowach opuścili miejsce" – powiedziała policjantka.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie zakomunikowała, że w niedzielę rano w kolejce do przejścia granicznego w Dorohusku stało ok. 550 pojazdów ciężarowych, a szacunkowy czas oczekiwania na odprawę wynosił 1650 godzin, czyli blisko 69 dni. Natomiast na wyjazd z Polski na Ukrainę w Hrebennem czeka ok. 500 tirów, a czas oczekiwania to 125 godzin.

Na wszystkich przejściach drogowych z Ukrainą w województwie lubelskim trwają protesty rolników, które polegają na czasowym blokowaniu ruchu. Zgromadzeni sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. W Zosinie i Dołhobyczowie protesty mają potrwać do 26 lutego, a w Dorohusku i Hrebennem – do 10 marca.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu