Warmińsko-mazurskie. Kończą się zbiory rzepaku, żniwa zbóż w pełni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Joanna Kiewisz-Wojciechowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2023,13:35 Aktualizacja: 16-08-2023,13:39
A A A

W województwie warmińsko-mazurskim kończą się żniwa jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego, a zbiory innych zbóż trwają. Dotąd skoszono po kilkanaście-kilkadziesiąt procent upraw - poinformował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie opublikował w środę meldunek o stanie żniw w regionie na 11 sierpnia. Wynika z niego, że najbardziej zaawansowane są żniwa jęczmienia ozimego, którego skoszono już blisko 92 proc. zasiewów. Zboże to zasiano w regionie na 9 tys. ha pól.

Dotąd zebrano też 88,7 proc. ozimego rzepaku, który zasiano na 96 tys. ha. Najwięcej ozimego rzepaku zasiano i zebrano w powiatach bartoszyckim (blisko 12 tys. ha) i kętrzyńskim (10,8 tys ha).

Zaawansowanie w zbiorach żyta i pszenżyta ozimego wynosi niespełna 45 proc. Rzepaku jarego skoszono dotąd 15 proc. zasiewów, zaś pszenicy ozimej - 38 proc. zasiewów.

Żniwa zbóż zasianych wiosną dopiero się rozpoczynają - pszenicy jarej skoszono niespełna 5 proc. zasiewów, pszenżyta jarego niespełna 10 proc., a mieszkanek zbożowych - nieco ponad 15 proc.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!