Walka ze smogiem. Więcej pieniędzy niż złożonych wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2017,8:45 Aktualizacja: 17-01-2017,9:13
A A A

Dostępnych pieniędzy na walkę ze smogiem jest więcej niż złożonych do tej pory wniosków - powiedział w Szczecinie Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW. Jak wyjaśnił, do Funduszu złożono zaledwie 150 wniosków, o wartości ok. 700 mln zł, na rozbudowę sieci ciepłowniczych.

- Pieniędzy dotacyjnych, które są zaproponowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jest do dyspozycji w skali kraju ok. 5 mld zł. Dzięki temu możemy finansować wszystkie inwestycje, które służą likwidacji emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym również likwidacji tzw. smogu. Narodowy Fundusz ma również dostępne kolejne 5 mld zł, które będą przeznaczone na dotacje i pożyczki dla beneficjentów - zapowiedział prezes Kujda.

smog, OZE, NIK, zanieczyszczenie powietrza, wieś, ministerstwo środowiska

Setki tysięcy kotłów grzewczych w całej Polsce do wymiany

Jest szansa, by rozporządzenia dot. norm jakości dla kotłów grzewczych i norm jakości dla węgla zaczęły obowiązywać przed jesiennym sezonem grzewczym - wynika z piątkowej wypowiedzi ministra środowiska Jana Szyszki. - Tak, jest taki plan,...

Jak zaznaczył, do tej pory liczba złożonych wniosków jest stosunkowo nieduża. - W Szczecinie mamy złożone zaledwie 5 wniosków na termomodernizację budynków samorządowych i kolejne 5 wniosków złożonych przez spółdzielnie mieszkaniowe - wyliczył.

- Za niską emisję w miastach odpowiadają głównie przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, które posiadają sieć ciepłowniczą, a także, w mniejszym stopniu, elektrociepłownie. Dzisiaj można składać wnioski i dostać dofinansowanie na modernizację i rozbudowę systemów ciepłowniczych, w tym również węzłów. Najbardziej efektywną walką ze smogiem nie jest wymiana pojedynczych pieców, ale rozbudowa sieci ciepłowniczych i pełna likwidacja pieców. Najtańszą energią jest ta, która jest niezużyta, wciąż mamy problem z termomodernizacją budynków - powiedział Kujda.

Zdaniem Jacka Chrzanowskiego, prezesa zarządu WFOŚiGW w Szczecinie skutecznym działaniem w walce ze smogiem, był program Kawka. - Dzięki temu programowi udało nam się wymienić ok. 2 tys. pieców, a tylko w samym Szczecinie 1500. A w skali całego kraju wydaliśmy ok. 700 mln zł, a w ramach tych środków wymieniono 34 tys. szkodliwych dla środowiska instalacji. Od 2 tygodni mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą korzystać z dodatkowego dofinansowania na wymianę pieców, bo dajemy 50 proc. dotacji - podkreślił.

Chrzanowski powiedział, że program Kawka został stworzony w Szczecinie 5 lat temu i, jak dodał, liczy na dalszą jego kontynuację. Według niego beneficjenci przyzwyczajeni są do dotacji i trudno ich obecnie przekonać do pomocy zwrotnej, którą proponuje NFOŚiGW.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement