W Sejmie nie będzie debaty o ARiMR. Wniosek ludowców odrzucony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2017,11:20 Aktualizacja: 25-05-2017,12:03
A A A

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowania wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji ministra rolnictwa na temat systemu informatycznego ARiMR obsługującego wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników.

Z takim wnioskiem zwrócił się do Marszałka Sejmu Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwo Ludowego. Na posiedzeniu nie było jednak przedstawiciela tej partii, który mógłby uzasadnić wniosek.

dariusz golec, arimr, system informatyczny arimr, problemy z wypłatą dopłat, sławomit izdebski, rolnicze opzz

Rolnicze OPZZ chce odwołania szefa ARiMR. Jest sporo zarzutów

Sławomir Izdebski, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zwrócił się ministra Krzysztofa Jurgiela o odwołanie Dariusza Golca, prezesa ARiMR. "W związku z...

Sprawa problemów z realizacją dopłat bezpośrednich była omawiana podczas posiedzenia komisji w połowie maja. Wówczas Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa  i Dariusz Golec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewniali, że wszystkie dopłaty zostaną wypłacone zgodnie z unijnymi przepisami do końca czerwca.

Z informacji przekazanych przez nich wynikało, że największy problem jest z wypłatą dopłat rolno-klimatyczno-środowiskowych oraz ekologicznych. Dotyczą one 35 tys. osób, ale i te płatności trafią do rolników do końca czerwca.

Poseł Dorota Niedziela (PO) poparła wniosek PSL, stwierdzając, że w chwili ewentualnej debaty na temat płatności, dopłaty powinny być już wypłacone i będzie to najlepszy moment, by można wyjaśnić czy system informatyczny w agencji działa, czy nie.

Robert Telus (PiS) przypomniał że komisja poprosiła NIK o zbadanie sprawy funkcjonowania systemu informatycznego w poprzednich latach jak i w momencie przekazywania agencji przez Andrzeja Grossa, byłego prezesa. - Po zbadaniu sprawy "może być najlepszy moment, abyśmy o tym dyskutowali. Dzisiaj będzie to robienie politycznej hucpy - stwierdził poseł.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, wypłata dopłat

ARiMR zapewnia: pieniądze wpłyną w terminie na konta rolników

Płatności bezpośrednie za 2016 rok są realizowane i zostaną zakończone w ustawowym terminie - zapewnia na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR informuje, że do dnia 8 maja decyzje w sprawie przyznania...

Krzysztof Ardanowski (PiS) zwrócił uwagę, że zdecydowana większość rolników już dopłaty dostała, więc o jakie zaniepokojenie gospodarzy chodzi. Podkreślił, że nie może być tak, że firmy informatyczne stawiają agencję pod ścianą domagając się dodatkowych pieniędzy na poprawianie systemu informatycznego. Dodał, że najlepszą reakcją na to jest utworzenie własnego działu informatycznego.

Z informacji zamieszczonej na stronie ARiMR wynika, że do 24 maja wypłacono 93,11 proc. środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie za 2016 r. i do końca czerwca agencja zakończy wypłatę tych dopłat. Wypłacono już o ponad 1,7 mld zł więcej niż w tym samym okresie za rok 2015.

Z tytułu gospodarowania w trudnych warunkach (ONW) przekazała rolnikom 1,226 mld zł, czyli 93,37 proc. kwoty całkowitej puli na te płatności.

Stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych za 2016 r. jest także lepszy niż w kampanii 2015. Do 24 maja 75 proc. rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności, rok temu było ich o ponad 23 proc. mniej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu