W kolejnym regionie będą szczepić lisy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szafrański PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2019,15:00 Aktualizacja: 22-09-2019,15:07
A A A

Wolno żyjące lisy w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie – podał Małopolski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. Akcja ruszy 28 września i potrwa tydzień.

Z danych małopolskich służb weterynaryjnych wynika, że dzięki systematycznym szczepieniom, które przeprowadzane są wiosną i jesienią, maleje liczba przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt. Jeszcze w 2010 r. odnotowano 118 przypadków, a rok później 60.

Lisy zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie. Rusza wielka akcja

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w województwie śląskim rozpocznie się 18 września - poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach. Szczepionki zrzucane będą z samolotów w lasach, na polach,...

Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w rejonie Tarnowa, Bochni, Brzeska. W ostatnich latach pojawiały się tylko pojedyncze przypadki.

Szczepionki to przynęta będąca mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. W jej wnętrzu znajduje się plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Całość wygląda jak mała, brunatno-zielonkawa kostka o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 m.

Lekarze weterynarii apelują, by nie podnosić ich z ziemi, gdyż stają się praktycznie bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą jej. W Małopolsce na 1 km kw. trafi średnio 30 dawek.

Po zakończeniu akcji, przez dwa tygodnie, nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Sama przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka.

Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem. Trzeba też natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie pod numerem telefonu (12) 293 10 00 i podległych mu stacji powiatowych.

Podobna akcje została przeprowadzona w sąsiednich województwach - śląskim i świętokrzyskim.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021