W Janowie pokaże się więcej koni niż rok temu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2019,8:10 Aktualizacja: 19-07-2019,8:20
A A A

- Do 41. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi zgłosiło się 110 koni, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w 2018 r. - podał Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

Zgłoszone konie pochodzą od 29 hodowców, w tym od 26 prywatnych. - Będzie to jeden z największych czempionatów w Europie tym roku jeżeli chodzi o liczbę koni. Robi ona wrażenie i pokazuje, że rozwój hodowli koni w Polsce jest, bo są to konie młode, głównie jednoroczne - ocenił szef PKWK.

Pride of Poland 2019, aukcja w Janowie Podlaskim, Janów Podlaski, konie, araby

Pride of Poland 2019 w Janowie Podlaskim. Duże zainteresowanie aukcją

Jest duże zainteresowanie aukcją koni Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Organizacja imprezy będzie podobna do tej w latach ubiegłych; oprócz aukcji odbędą się czempionaty, będzie też festyn - poinformował prezes Polskiego Klubu...

Zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego zainteresowanie aukcją jest duże, a hodowla rozwija się wbrew obawom oponentów, że z Janowa wyprzedawane są najcenniejsze konie.

- Nie będzie żadnych ułatwień w nabyciu koni. Jeżeli nie zostaną sprzedane na aukcji, to przez rok nie opuszczą Polski. Nie ma kombinowania i kupowania ze stajni z wolnej ręki - poinformował.

Jego zdaniem Polska jest liczącym się hodowcą koni arabskich. - Ale takiej sytuacji jak była kiedyś, jak sadzę, nigdy mieć nie będziemy. Również prawdopodobnie cen uzyskiwanych na aukcjach kilka, kilkanaście lat temu nigdy uzyskać się nie uda, również ze względu na zmiany hodowlane, popularność i rozrost tej rasy koni - dodał szef resortu.

Polityk uważa, że hodowla koni w naszym kraju nie mogłaby istnieć bez pomocy państwa, prywatny sektor nie udźwignąłby takiego ciężaru.

- Będziemy dalej do koni dopłacali i trzeba się liczyć z tym, że państwowe stadniny nie będą przynosiły dochodów, są one finansowane z innych działów gospodarki rolnej, np. hodowli bydła czy produkcji roślinnej. Niestety, ten rok będzie także trudny dla rolnictwa; na terenach, gdzie są stadniny pogłębia się susza, co będzie miało wpływ na wyniki finansowe gospodarstw - tłumaczył Ardanowski.

[WIDEO] Spot promujący tegoroczną edycję Pride of Poland


Pride od Poland 2018, konie, aukcja, Janów Podlaski, aukcja w Janowie Podlaskim, KOWR

Słabe wyniki w Janowie. Pride of Poland 2018 cieniem aukcji sprzed lat

Sześć koni za łączna kwotę 501 tys. euro sprzedano w niedzielę na 49. aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Za najwyższą cenę 180 tys. euro sprzedana została siwa klacz Parmana ze stadniny w Michałowie. Nie podano...

Chalimoniuk poinformował, że w tym roku po raz pierwszy będą premie hodowlane w wysokości 200 euro dla trzech najlepszych koni w danej grupie wiekowej, ufundowane przez Europejski Związek Koni Arabskich, oraz premia ministra rolnictwa - 2 tys. zł dla właściciela prywatnego najwyżej sklasyfikowanego konia z każdej z klas. Dodał, że niektóre zwycięskie konie otrzymają dodatkowe premie sponsorskie.

Po raz pierwszy będzie też obowiązywał jednolity tekst umowy agencyjnej dla wszystkich pośredników ze stałą prowizją 5 proc. od wartości sprzedanego konia. Pieniądze będą płatne po otrzymaniu całej kwoty przez stadninę.

Prezes PKWK podkreślił, że każdy koń prywatnego właściciela, który w Pokazie Narodowym zajmie miejsce od 1-5 w każdej z klas, uzyskuje prawo do jego wystawienia na kolejnej aukcji "Pride of Poland". Ma to zapewnić transparentność wyboru koni prywatnych na aukcje.

Szef Polskiego Klubu Wyścigów Konnych zwrócił uwagę, że na miesiąc przed imprezą sprzedanych jest już 260 zaproszeń biznesowych dla kupców z całego świata, a przedstawiciele niektórych krajów przyjadą na aukcję po raz pierwszy. Sprzedano ponad 200 wejściówek na aukcję "Pride of Poland" oraz 40 karnetów na trybuny przez stronę e-bilet.pl

Najdroższe VIP-owskie zaproszenia na czempionaty to wydatek 6 tys. zł, na aukcje - 3,6 tys. zł, a najdroższy karnet kosztuje 9 tys. zł. Tańsze jest wejście na imprezę dla publiczności. Zwykły bilet na czempionaty kosztuje 30 zł, na aukcje - 50 zł, a za karnet trzeba zapłacić 120 zł.

50. aukcja Pride of Poland i Summer Sale oraz czempionat koni arabskich odbędą się w dniach 9-12 sierpnia w Janowie Podlaskim. Stadniny w Michałowie, Janowie i Białce wystawią 22 konie, w licytacjach weźmie również udział 16 koni z prywatnych hodowli.

Poleć
Udostępnij