W "Czystym Powietrzu" setki tysięcy wniosków na miliardy złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2022,8:00 Aktualizacja: 25-02-2022,12:11
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał, że w programie "Czyste Powietrze" złożono do tej pory 397 798 wniosków na kwotę dofinansowania ponad 6,7 mld zł.

NFOŚiGW poinformował, że umowy podpisano z blisko 328 tys. beneficjentami na kwotę ponad 5 mld 362 mln zł. Do tej pory wypłacono ponad 2 mld 467 mln zł. Od końca stycznia uruchomiono trzecią edycję tego antysmogowego programu, która uprawnia do otrzymania nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.

program "Czyste powietrze", Anna Moskwa, wymiana pieców, termomodernizacja

Większe wsparcie w ramach programu "Czyste Powietrze"

Nawet 69 tys. zł dotacji m.in. na termomodernizację i wymianę pieca, dofinansowanie sięgające 90 proc. kosztów inwestycji i obniżone progi dochodowe uprawniające do wsparcia - to nowe zasady trzeciej odsłony programu "Czyste...

Program "Czyste powietrze" rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji na dwie kategorie. W pierwszej są osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla takiej grupy osób przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 tys. zł.

Druga część programu z podwyższonym poziomem dofinansowania jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziana jest dotacja nawet do 37 tys. zł.

Trzecia edycja, przewiduje do 69 tys. zł dotacji dla osób o miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę i dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu