W baku będzie coraz drożej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2017,12:00 Aktualizacja: 04-09-2017,12:19
A A A

Analitycy zwracają uwagę, że zwyżki cen paliw na rynkach najbardziej dotknęły benzynę, której ceny są najwyższe od dwóch lat. Jak ocenia BM Reflex, benzyna 95 może zdrożeć średnio o 10-15 groszy za litr. Jeżeli jednak wysokie ceny tego paliwa w hurcie utrzymają się dłużej, podwyżka może przekroczyć 20 groszy.

Olej napędowy w najbliższych dniach zdrożeje średnio o 3-5 groszy za litr, a podwyżka cen autogazu może sięgnąć 5 groszy za litr.

paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa

Izby Rolnicze postulują zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia tzw. opłaty drogowej. Samorząd rolniczy chce podniesienia dopłaty do paliwa rolniczego. W środę w...

Według portalu e-petrol.pl, w bieżącym tygodniu średnie ceny benzyny 95 powinny być w przedziale 4,43-4,56 zł za litr, oleju napędowego 4,25-4,34 zł za litr, a autogaz może podrożeć do 2,02 zł za litr.

Przyczyną podwyżki cen gotowych paliw są kłopoty rafinerii z południa Stanów Zjednoczonych w następstwie huraganu Harvey. Szacuje się, że z rynku zniknęło co najmniej 4,4 miliona baryłek ropy dziennie. Huragan wyłączył blisko 25 proc. mocy rafineryjnych w USA i wszystko wskazuje na to, że problemy z produkcją paliw mogą się utrzymywać w najbliższych dniach, a nawet tygodniach.  

BM Reflex zaznacza z kolei, że o ile w ostatnim tygodniu notowania ropy Brent były stabilne, jednak kontrakty na benzyny na nowojorskiej giełdzie towarowej zdrożały w ciągu trzech dni o blisko 13 proc. i są najdroższe od ponad 2 lat.

USA zdecydowały się na uruchomienie rezerw strategicznych ropy naftowej ze względu na problemy z zaopatrzeniem części rafinerii, ale nierozwiązane pozostają problemy z transportem produktów gotowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement