VAT na napoje owocowe na razie nie pójdzie w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2019,13:45 Aktualizacja: 15-03-2019,14:16
A A A

PiS rezygnuje - póki co - z ustawy o podatku VAT, która podnosiła m.in. opodatkowanie z 5 do 23 proc. napojów owocowych o zawartości naturalnego soku minimum 20 proc. To była jedna z flagowych ustaw Teresy Czerwińskiej, minister finansów.

Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM, stało się tak z powodu nacisków szeroko pojętego środowiska rolników. Posłowie mieli głosować nad ustawą, ale podczas burzliwej debaty opozycja alarmowała, że to uderzy w gospodarzy.

vat na soki i napoje, sok owocowy, sok warzywny, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo finansów

Producenci soków alarmują. Wyższy VAT uderzy w sadowników i rolników

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw negatywnie oceniają podwyżkę podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe i warzywne - poinformowała unia w oświadczeniu. We...

Prawo i Sprawiedliwość poprosiło o przerwę w obradach Sejmu. Później marszałek Marek Kuchciński niespodziewanie ogłosił, że zdejmuje ten punkt z porządku obrad. Tym samym dokument nie będzie rozpatrywany podczas obecnego posiedzenia.

Przed planowanym głosowaniem Genowefa Tokarska (PSL-UED) mówiła, że projekt porządkujący stawki VAT szkodzi rolnikom, sadownikom oraz przetwórcom i pytała ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, czy godzi się na taką ustawę.

- Dlaczego ministerstwo finansów działa na korzyść korporacji międzynarodowych, a jednocześnie pod przykrywką ułatwień, uproszczeń niszczy resztkę polskich przetwórców, producentów, zdrowie naszych dzieci - pytał z kolei Jarosław Sachajko z Kukiz'15.

Paulina Hennig-Kloska (N) mówiła, że zamiast wprowadzać kompleksową reformę podatku VAT, PiS po prostu podnosi go na najbardziej popularne napoje. - Polscy konsumenci będą wkrótce płacić o 18 proc. więcej za najchętniej pite napoje. PiS niszczy kolejną gałąź polskiego rolnictwa - przekonywała.

- Nie wiem, czy pan prezes wie, że ministrowie pana prezesa wprowadzają embargo na polskie jabłka, bo tak to trzeba nazwać - zwróciła się w kierunku prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Dorota Niedziela (PO-KO).
 

źródło: RFM FM

Poleć
Udostępnij