Uwaga, zmiana pogody. W nocy nawet minus 9 stopni Celsjusza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2020,17:50 Aktualizacja: 12-03-2020,18:34
A A A

Chociaż czwartek, 12 marca upływa pod znakiem wyjątkowo wysokich jak na tę porę roku temperatur, to na horyzoncie widać duże ochłodzenie. W nocy z soboty na niedzielę możemy spodziewać się od -3 °C na zachodzie kraju do nawet -9 °C na Suwalszczyźnie.

Takie wahania temperatur mogą mieć niekorzystny wpływ na wiele upraw.

W sobotę na północnym zachodzie kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Możliwe są przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-5 l/mkw oraz śniegu do 1-2 centymetrów. Na termometrach zobaczymy od 2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 4 st. C w centrum, do 6 st. C na Dolnym Śląsku - informuje serwis tvnmeteo.pl.

Andrzej Doroszewski, susza rolnicza, uprawy ozime, zboża ozime, rzepak ozimy

Ekspert uspokaja. Pogoda na razie sprzyja uprawom ozimym

Mimo że jest zima, dotychczasowa pogoda bardzo sprzyjała zbożom ozimym i rzepakowi, a uprawy są w dobrej kondycji - poinformował prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. W tym roku średnia temperatura w...

Wiatr powieje z północy, słabo i umiarkowanie, na wschodzie okresami dość silnie.

W niedzielę termometry pokażą od 4 st. C na Suwalszczyźnie, przez 6 st. C w centrum, do 9 st. C na Dolnym Śląsku. 

Poniżej prezentujemy prognozę na kolejne dni przygotowaną przez IMGW-PIB, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie:

  • dzień 12.03.2020 od 07:30 do 19:30 (czwartek)

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami możliwe też burze. Na północnym wschodzie prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 9°C, 10°C na północy do 16°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, okresami silny, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 80 km/h na południu kraju, na pozostałym obszarze do 90 km/h, na północnym wschodzie do 100 km/h, nad morzem do 110 km/h. W Tatrach porywy wiatru do 120 km/h, na szczytach Sudetów do 130 km/h.

  • noc 12/13.03.2020 od 19:30 do 07:30 (czwartek/piątek)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym wschodzie również rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, głównie na południowym wschodzie kraju i tam prognozowana suma opadów do 10 mm. Na południowym wschodzie początkowo możliwe burze. Na Podhalu opady deszczu ze śniegiem.

susza, straty w uprawach, retencja wody

Ardanowski: jestem przerażony stanem pogody w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym, w którym rolnikom przyjdzie zmierzyć się z suszą. O jej katastrofalnych skutkach już teraz ostrzega minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa przyznaje, że zmiany...
Temperatura minimalna od 0°C do 3°C, tylko w Małopolsce około 4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem początkowo silny, zachodni i południowo-zachodni. Na wschodzie początkowo porywy wiatru do 85 km/h, nad morzem do 110 km/h. Wysoko w Tatrach i Sudetach porywy wiatru do 100 km/h.

  • dzień 13.03.2020 od 07:30 do 19:30 (piątek)

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, niewykluczone też burze. W trakcie burz możliwe opady krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 5°C, 6°C na północy do 9°C, 10°C na południu kraju. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, w zachodniej części wybrzeża do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 90 km/h, wysoko w Sudetach do 100 km/h.

  • noc 13/14.03.2020 od 19:30 do 07:30 (piątek/sobota)

W nocy na zachodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na Dolnym Śląsku również deszczu. Temperatura minimalna od -2°C, -1°C na północnym wschodzie, północy i zachodzie do 2°C, 3°C na południowym zachodzie.

Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem silny, w porywach do 65 km/h, na Pomorzu Gdańskim do 70 km/h, nad morzem do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h.

  • 14/15 - 15.03 (sobota/niedziela - niedziela)

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, tylko nad morzem około 0°C. Temperatura maksymalna od 4°C, 5°C na wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, z kierunków południowych.

  • 15/16 - 16.03 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami rozpogodzenia. Temperatura minimalna od -2°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 8°C na północnym wschodzie do 12°C na zachodzie.

ceny żywności, Polski Instytut Ekonomiczny, susza rolnicza, wilgotność gleby

Ceny żywności zależą od pogody. Może być drogo?

Jeżeli niski poziom wilgotności gleby oraz stanu wód podpowierzchniowych nie zostanie zrekompensowany regularnymi i umiarkowanymi opadami deszczu wiosną, podrożeje żywność - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny. W analizie opublikowanej w...
Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, na północy kraju w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni.

  • 16/17 - 17.03 (poniedziałek/wtorek - wtorek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 0°C, 1°C na wschodzie do 4°C na zachodzie i 6°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 8°C na północnym wschodzie i nad morzem do 11°C, 13°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

  • 17/18 - 18.03 (wtorek/środa - środa)

Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na północy opady deszczu. Temperatura minimalna od 0°C na wschodzie do 4°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 10°C na północnym wschodzie do 14°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj