Uwaga! Nowe ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2018,9:00 Aktualizacja: 02-05-2018,10:21
A A A

Ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół stwierdzono w pasiece w Przedborowie w powiecie ostrzeszowskim. Powiatowy lekarz weterynarii wyznaczył teren zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów od miejsca zakażenia.

Zgnilec amerykański to groźna choroba pszczół, która atakuje larwy tych owadów.

Jak poinformował PAP powiatowy lekarz weterynarii w Ostrzeszowie Krzysztof Lamek, ognisko zlokalizowano w jednej z pasiek w Przedborowie w gminie Mikstat.

zgnilec amerykański, pszczelarstwo, pasieka, Przedborowo, gmina Mikstat, wielkopolska

Zgnilec amerykański spustoszył pasiekę

W jednej z pasiek w Przedborowie (gmina Mikstat, woj. wielkopolskie) stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył już teren zapowietrzony w promieniu 6 kilometrów od miejsca zakażenia....
Choroba zakaźna pszczół podlega obowiązkowi zwalczenia z urzędu. Powiatowy lekarz weterynarii w Ostrzeszowie wyznaczył tzw. obszar zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów.

"Na wyznaczonym terenie obowiązuje nakaz niezwłocznego zgłaszania przypadków zachorowań pszczół. Zakazuje się także organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów" - powiedział.

W wyznaczonym okresie pszczoły nie mogą być wywożone poza teren zapowietrzony ani też sprowadzane w jego granice.

Krzysztof Lamek dodał, że lekarze weterynarii będą sprawdzali, czy w którejś sąsiedniej pasiece nie ma objawów wskazujących na tę chorobę. "Natomiast w samym pasieczysku musi być przeprowadzona weryfikacja, jaki sprzęt musi zostać zniszczony, jaki poddany dezynfekcji i czyszczeniu. W przeciągu sześciu tygodni od wykonania przeglądu w okręgu zapowietrzonym, jeżeli nie pojawią się żadne zgłoszenia podejrzenia wystąpienia tej choroby, to wówczas nakazy zostaną zdjęte" - dodał weterynarz.

zgnilec amerykański pszczół, pszczoły, pszczelarstwo, gmina dobrcz, Kujawy i Pomorze

Zgnilec amerykański pszczół atakuje

Na terenie 20 miejscowości  gminy Dobrcz (woj. kujawsko-pomorskie) wprowadzono obszar zapowietrzony w związku ze stwierdzeniem w Kotomierzu ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół. Krzysztof Szala, włodarz gminy informuje na stronie...
Choroba przenosi się zarówno poprzez bezpośredni kontakt osobników zdrowych z zakażonymi, jak również poprzez sprzęt wykorzystywany przez hodowców. Dlatego - jak powiedział Krzysztof Lamek - informacje o zagrożeniu przekazano związkowi pszczelarskiemu i samorządom gminnym.

Zgnilec amerykański jest dla pszczół chorobą śmiertelną, ale nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Występowanie choroby może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych. Chorobę wywołuje bakteria zwana lasecznikiem larwy. Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku dla dużej ilości larw.

Zarażone larwy zamierają i gniją, przybierając na końcu kolor czarny. Giną w ciągu czterech dni. Towarzyszy temu charakterystyczny zapach, przypominający zapach kleju stolarskiego.

Robotnice usuwają martwe larwy z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym żywią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!