Uwaga, nadciągają burze z gradem. Przed nami niebezpieczny czas

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2020,17:40 Aktualizacja: 19-06-2020,21:16
A A A

Piątkowy wieczór, sobota i niedziela będą obfitowały w gwałtowne zjawiska pogodowe na terenie całego kraju. Przed nami niezwykle niebezpiecznie burzowy weekend - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

PIĄTEK 19.06.2020

Polska będzie pod wpływem niżu, którego ośrodek powoli przemieszczać będzie się znad centralnej Polski na północ kraju. Pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej polarnej masie powietrza. Jedynie nad południowy zachód zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.

grad, podwórko, budynki, liście

Grad zniszczył uprawy

Czerwiec nie kojarzy się najlepiej mieszkańcom mojej wsi Sahryń na Zamojszczyźnie. W zeszłym roku 6 czerwca miejscowość dotknęła potężna ulewa, a 8 czerwca 2020 r. – intensywny grad. Na ziemię spadały potężne kule gradu. Jeszcze większy...
Przewiduje się niewielkie wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 50 mm. Burze nie są przewidywane w zachodnich powiatach regionu, a największe ich prawdopodobieństwo jest na Pomorzu Wschodnim. Temperatura maksymalna od 23°C do 27°C, w rejonie Zatoki Gdańskiej i miejscami nad samym morzem około 18°C, 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

Gdańsk 23°C Koszalin 23°C Szczecin 23°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, po południu i wieczorem miejscami burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów podczas burz lokalnie na zachodzie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 27°C, jedynie na krańcach północno-zachodnich 23°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy do 80 km/h.

burak, roślina, gleba, susza. niebo

Polska stepowieje - czas zmienić nasz sposób myślenia o suszy

Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. ustanowiło 17 czerwca Światowym Dniem Walki z Pustynnieniem i Suszą. Zmiany klimatyczne, ingerencja człowieka w naturalny bieg rzek i nadmierne eksploatowanie zasobów wody sprawiają, że...
Olsztyn 26°C Suwałki 26°C Białystok 27°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże. Miejscami przelotne opady deszczu i, zwłaszcza na wschodzie, burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 50 mm. Temperatura maksymalna od 19°C na południowym zachodzie do 23°7C na północnym wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, w czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Poznań 20°C Gorzów 20°C Toruń 26°C

Kalisz 19°C Bydgoszcz 26°C Zielona Góra 20°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko początkowo małe. Przelotne opady deszczu i burze z gradem. Suma opadów deszczu w burzach do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C. Wiatr na ogół słaby, południowo-wschodni, przejściowo zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

trąba powietrzna, zniszczenia w gospodarstwie, powiat lipski, mazowieckie, strażacy, OSP

Trąba powietrzna zrównała z ziemią całe gospodarstwa

O podobnych kataklizmach mieszkańcy gminy Rzeczniów w powiecie lipskim na Mazowszu dotychczas tylko słyszeli. W sobotnie popołudnie sami doświadczyli tego, jak wielkie spustoszenie powoduje trąba powietrzna, która tak samo szybko się...
Warszawa 27°C Łódź 22°C Lublin 25°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu. Miejscami na wschodzie burze. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 21°C, na Przedgórzu Sudeckim od 16°C do 18°C, w Sudetach od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.

Wrocław 20°C Jelenia Góra 16°C Legnica 20°C

Opole 21°C Katowice 19°C Częstochowa 21°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Miejscami burze, miejscami grad. Prognozowana suma opadów do 50 mm. Temperatura maksymalna od 19°C na zachodzie do 25°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 16°C do 20°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 10°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Susza rolnicza w 9 województwach

Mimo opadów deszczu, nadal w 9 województwach występuje susza rolnicza. Największy deficyt wody jest w woj. wielkopolskim i lubuskim. Zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, a także truskawki - informuje Instytut Uprawy...
Kraków 22°C Kielce 23°C Rzeszów 26°C Zakopane 16°C

SOBOTA 20.06.2020

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostanie pod wpływem niżu, którego ośrodek przemieści się znad północnej Polski nad Bałtyk. Północna i wschodnia część Polski pozostanie w ciepłej i wilgotnej polarnej masie powietrza, nad pozostałą część kraju napływać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Przewiduje się niewielki wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, po południu lokalnie burze, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 18°C na zachodzie do 24°C na wschodzie, nad samym morzem około 17°C, 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Gdańsk 24°C Koszalin 19°C Szczecin 19°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Po południu i wieczorem przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie grad. Wysokość opadów w czasie burz lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 24°C na zachodzie do 28°C na wschodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni, na zachodzie północno-zachodni. W czasie burz porywy do 90 km/h.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Nadal występuje niedobór wody w glebie

W Polsce nadal występuje susza rolnicza, ale jest ona mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Największy niedobór wody występuje na północno-zachodnich terenach kraju i głównie dotyka upraw zbóż - informuje Instytut...
Olsztyn 25°C Suwałki 28°C Białystok 27°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza na wschodzie. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 40 mm na Kujawach. Temperatura maksymalna od 17°C na Ziemi Lubuskiej do 24°C na Kujawach. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, w czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Poznań 20°C Gorzów 18°C Toruń 24°C

Kalisz 18°C Bydgoszcz 24°C Zielona Góra 17°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Suma opadów deszczu w burzach do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 27°C na Mazowszu i północy Lubelszczyzny. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie przejściowo słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

program deszczówka, nawadnianie terenów zielonych, retencja  wód opadowych

Deszczówka z dotacjami w Wielkopolsce

Samorząd województwa wielkopolskiego realizuje program nawadniania terenów zielonych pn. "Deszczówka". Właśnie ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie zadań w ramach retencjonowania wód opadowych...
Warszawa 27°C Łódź 20°C Lublin 25°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opadu deszczu. Suma opadów deszczu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie przejściowo słaby, zmienny.

Wrocław 19°C Jelenia Góra 16°C Legnica 19°C

Opole 19°C Katowice 17°C Częstochowa 18°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże, okresami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, na wschodzie regionu burze, lokalnie grad. Wysokość opadów burzowych do 25 mm. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C, w rejonach podgórskich od 15°C do 19°C, wysoko w Beskidach od 10°C do 16°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. W górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h.

Kraków 18°C Kielce 18°C Rzeszów 22°C Zakopane 15°C

Dalsza część artykułu na kolejnej stronie >>

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement