Uwaga na deszcz, grad i silny wiatr. Burze w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: IMGW-PIB, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2017,7:30 Aktualizacja: 10-08-2017,8:26
A A A

Czwartek będzie obfitował w gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Możemy spodziewać się nie tylko ulewnego deszczu, ale również huraganowego wiatru czy silnych burz z gradem.

W ciągu najbliższych dni Polska będzie w strefie pofalowanego, prawie stacjonarnego, frontu atmosferycznego.

Front ten opuści nasz kraj dopiero w niedzielę rano. Z południa wciąż napływa bardzo niestabilne powietrze zwrotnikowe.

grad, uszkodzone liście buraków, Sahryń

Grad uszkodził rośliny na Zamojszczyźnie

Ubiegłotygodniowe ulewne deszcze i wichury na Zamojszczyźnie spowodowały lokalnie uszkodzenia plantacji. Doszło do wylegania zbóż, rzepaku, soi oraz kukurydzy. Miejscami pojawił się także grad o średnicy 2 cm, tak było u mnie w Sahryniu. Tam...
Na styku dwóch różnych mas powietrza jak również wewnątrz niestabilnej masy zwrotnikowej będą występować gwałtowne zjawiska pogodowe: burze z intensywnymi opadami deszczu, gradem i silnymi porywami wiatru, niewykluczone są nawałnice - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 09.08.2017 do godz. 19:30 dnia 10.08.2017

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego i opady deszczu oraz burze. Miejscami gwałtowne burze z gradem. W czasie burz, zwłaszcza na obszarze od Kujaw przez Wielkopolskę po Śląsk Dolny i Opolski, wysokość opadu od 15 mm do 30 mm, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie lokalnie do 50 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 20°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W dzień na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne i z gradem.

grad, straty w uprawach, gradobicie, pogoda, rolnicy, jabłka, sady

Grad poszatkował uprawy i sady. Stuprocentowe straty

Zeszłotygodniowe nawałnice oddaliły nieco widmo suszy. Ale jednocześnie przyniosły ze sobą w kilku regionach gradobicie. Rolnicy i sadownicy ponieśli ciężkie straty. Lodowe bombardowanie ciężko doświadczyło gminę Dywity w województwie...
W czasie burz, zwłaszcza w pasie od Pomorza wschodniego i Warmii przez Wielkopolskę po Śląsk Dolny i Opolski, wysokość opadu miejscami do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21°C, 23°C na wybrzeżu do 32°C w centrum i 37°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na zachodzie z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Jak pogoda czeka nas w kolejnych dniach? Poniżej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 10.08.2017 do godz. 19:30 dnia 11.08.2017

W nocy na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne i z gradem. W czasie burz, zwłaszcza w pasie od Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Śląsk Dolny i Opolski, wysokość opadu do 40 mm, na Dolnym Śląsku lokalnie do 50 mm. Temperatura minimalna od 15°C, 18°C na północy do 20°C, 21°C na południu. Wiatr we wschodniej połowie kraju słaby, zmienny, w zachodniej, wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

nawalnice_grad_sady

Nawałnice dotknęły Polskę. Burze utrudnią żniwa

Polskę w ciągu ostatnich kilku dni nawiedziła silna fała upałów,, której towarzyszyły burze. Nawałnice spowodowały wiele szkód zarówno w domach, jak i w gospodarstwach rolnych. W wielu miejscach silny wiatr czy też...
W dzień we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. W zachodniej połowie zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne i z gradem. W czasie burz wysokość opadu lokalnie od 30 mm do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21°C, 24°C na wybrzeżu do 34°C w centrum i 37°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na wschodzie z kierunków południowych, na zachodzie wiatr zmienny, z przewagą kierunków północnych. W rejonach burz porywy wiatru do 75 km/h.

Średnioterminowa prognoza pogody dla Polski

Na okres: od godz. 19:30 dnia 11.08.2017 (piątek) do godz. 19:30 dnia 16.08.2017 (środa)

  • 11/12 - 12.08 (piątek/sobota - sobota)

Zachmurzenie duże, na północy i zachodzie kraju większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, we wschodniej połowie kraju również burze, lokalnie z gradem.

nawałnica, trąba powietrzna, śląsk, straty w uprawach, straty w gospodarstwach, wnioski o pomoc

Gospodarze liczą straty po nawałnicach. Są pieniądze na wsparcie

Mieszkańcy województwa śląskiego zgłaszają się do gminnych urzędów z wnioskami o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po ostatniej nawałnicy. W Gaszowicach w pow. rybnickim -...
Temperatura minimalna od 15°C do 18°C, jedynie na południowym wschodzie około 20°C. Temperatura maksymalna od 19°C, 21°C na zachodzie do 30°C, 33°C na wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

  • 12/13 - 13.08 (sobota/niedziela - niedziela)

Zachmurzenie duże, na północy i zachodzie kraju większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 12°C do 16°C. Temperatura maksymalna od 19°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

  • 13/14 - 15.08 (niedziela/poniedziałek - wtorek)

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 9°C do 14°C. Temperatura maksymalna w poniedziałek od 19°C do 24°C, we wtorek od 21°C, 22°C na północy do 27°C, 28°C na południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w poniedziałek z kierunków północnych, a na zachodzie kraju zmienny, we wtorek wiatr wschodni i południowo-wschodni.

  • 15/16 - 16.08 (wtorek/środa - środa)

Zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie kraju okresami duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura minimalna od 11°C na północnym wschodzie do 16°C w centrum i 19°C na południowym zachodzie. Temperatura maksymalna od 24°C na północy do 29°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, na zachodzie kraju zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

źródło: IMGW-PIB

[WIDEO] Każda burza jest groźna. Nigdy nie wolno lekceważyć zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj