Ustawa dotycząca zakazu odbierania rolnikom zwierząt trafi do Sejmu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2023,12:30 Aktualizacja: 31-01-2023,12:35
A A A

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że ustawa w sprawie zakazu odbierania rolnikom zwierząt powinna trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy. Według polityka przed wyborami trudno będzie natomiast zrealizować propozycje związane z Kodeksem rolnym.

Wicepremier pytany na antenie Radia Wnet o zapowiedziane przepisy w sprawie zakazu odbierania rolnikom zwierząt bez inspekcji weterynaryjnej wskazał, że "to już jest przygotowywane". Zwrócił uwagę, że wprowadzenie przepisów musi być uregulowane ustawą.

odbieranie zwierząt gospodarzom, ochrona zwierząt, organizacje społeczne, ryszard kowalski

Resort zbiera informacje o odbieraniu gospodarzom zwierząt

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do prozwierzęcych fundacji o przedstawienie informacji dotyczących interwencji w sprawie m.in. odbierania właścicielom zwierząt. Działania organizacji prozwierzęcych wzbudzają wśród rolników co...

- Ustawa w Sejmie powinna się pojawić w ciągu dwóch miesięcy, bo taki jest proces legislacyjny. Mamy ją przygotowaną - powiedział szef resortu.

Polityk odniósł się też do tzw. Kodeksu rolnego, który, jak zaznaczył, będzie oddzielną regulacją. - Nie byłbym przekonany, że wejdzie przed wyborami. Raczej będzie szeroka dyskusja, ponieważ propozycje związane z Kodeksem rolnym są bardzo szerokie i myślę, że przed wyborami będzie trudno je zrealizować - ocenił.

W grudniu ub.r. podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa mówił, że aby rolnicy mogli zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe, władze państwowe, a także Unia Europejska - w tym Komisja Europejska - winny zapewnić im bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Jednym z aspektów ma być Kodeks rolny.

Kowalczyk wskazał też, że jego ugrupowanie chce jeszcze w tej kadencji wprowadzić i to w miarę szybko fundusz gwarancji rolnych, czyli płatności dla rolników, którzy utracili zapłatę za dostarczone produkty, bo firma upadła.

Minister pytany o regulacje dotyczące chowu trzody chlewnej na własne potrzeby bez bioasekuracji odpowiedział: - W ciągu kilku tygodni będzie rozporządzenie przygotowane. Wyjaśnił, że jest uzgadniane.
 

Poleć
Udostępnij