Upadek to najczęstszy wypadek. KRUS podaje dane za trzy kwartały

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2022,9:20 Aktualizacja: 07-11-2022,9:23
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazała zestawienie danych o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników odnotowanych w trzech kwartałach 2022 roku.

Od 1 stycznia do 30 września zgłoszono do KRUS 8 981 zdarzeń wypadkowych - o 231 (2,5 proc.) mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Decyzje odmowne w kwestii ich uznania podjęto w 2 330 sprawach (wydano ich o 260 - 10 proc. - mniej rok do roku).

traktor przejechał mężczyznę, Radziechowice Drugie, powiat radomszczański

Naprawiany ciągnik przejechał mężczyznę

Naprawa ciągnika rolniczego zakończyła się dramatycznie wyglądającym wypadkiem. Po rannego mężczyznę przyleciał śmigłowiec medyczny. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w jednym z gospodarstw w Radziechowicach Drugich (pow. radomszczański, woj....

"Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 6 751 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 32 ze skutkiem śmiertelnym. Odnotowano zmniejszenie liczby decyzji przyznających odszkodowanie o 721 (9,6 proc.) i zwiększenie o 2 (6,7 proc.) liczby wypadków śmiertelnych w porównaniu do tego samego okresu ub.r." - wylicza Kasa.

Jak w każdym cokwartalnym raporcie, przedstawia też zestawienie grup wypadków, które najczęściej prowadziły do uszczerbku na zdrowiu. Chodzi o:

  • "upadek osób" - 3 368 poszkodowanych (49,9  proc. wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym)
  • "uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta" - 837 poszkodowanych (12,4 proc. wypadków)
  • "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" - 803 poszkodowanych (11,9 proc. wypadków)
  • "inne zdarzenia" - 609 poszkodowanych (9 proc. wypadków)

Winiary, powiat wielicki, tragedia na polu, Mężczyzna wciągnięty do zbiornika kombajnu

Tragedia na polu. Mężczyzna wciągnięty do zbiornika kombajnu

Podczas prac na polu z użyciem kombajnu rolniczego doszło do tragicznego wypadku. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 50-letni mężczyzna został wciągnięty do zbiornika zbożowego maszyny. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Winiary (pow. wielicki,...

Śmiertelne wypadki stanowiły 0,5 proc. wszystkich zakończonych wypłatą odszkodowania. Najwięcej zdarzeń zakończonych zgonem poszkodowanych odnotowano w grupach: "przejechanie, uderzenie i przygniecenie przez środek transportu w ruchu" oraz "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" - po 6 poszkodowanych, a także w grupach "upadek osób" i "upadek przedmiotów" - 5 poszkodowanych.

Jak wynika z komunikatu KRUS w pierwszych trzech kwartałach br. zgłoszono ponadto 186 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej. To o 17 (8,4 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Wydano 48 decyzji odmownych i 163 przyznających. W porównaniu do okresu 1 stycznia 2021 r. - 30 września 2021 r. liczba decyzji odmownych zmniejszyła się o 39 (44,8 proc.), a decyzji przyznających zmniejszyła się o 8 (4,7 proc.). Odnotowano: 144 przypadki choroby zakaźnej (głównie boreliozę), 11 przypadków schorzeń nerwów, mięśni, pochewek ścięgien itp. wywołanych sposobem wykonywania pracy, 5 choroby układu oddechowego, 2 choroby skóry i 1 choroby narządu wzroku" - informuje rolniczy ubezpieczyciel.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu