UOKiK bada przejęcie firmy na rynku przetwórstwa mięsa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2018,13:15 Aktualizacja: 26-03-2018,13:30
A A A

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Smithfield Foods kontroli nad PiniPolonia. Obaj przedsiębiorcy działają na rynku produkcji i przetwórstwa mięsa.

UOKiK dodaje, że tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badań rynku. "Transakcja dotycząca przejęcia przez Smithfield Foods nad Pini Polonia została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej. KE przekazała jednak sprawę do UOKiK, ponieważ uznała, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy" - czytamy w komunikacie.

Smithfield Foods,  Pini Polonia, UOKiK, komisja europejska, ubój trzody chlewnej, produkcja mięsa

Smithfield Foods przejmie Pini Polonia? Zdecyduje UOKiK

Komisja Europejska przekazała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponowane zasady przejęcia przez amerykańską firmę Smithfield Foods spółki Pini Polonia. UOKiK zdecyduje czy dojdzie do fuzji. Oba przedsiębiorstwa prowadzą...

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje grupę Animex, podsiada też osiem zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym sześć ubojni.

Pini Polonia należy do grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Posiada ubojnię w Kutnie, dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

"W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musi sprawdzić, czy poszczególne ubojnie konkurują ze sobą na terenie całej Polski, w regionie lub może na obszarze w określonej odległości od zakładu. Niezbędne jest też zbadanie udziałów uczestników koncentracji i innych przedsiębiorców działających na tym rynku" - dodaje Urząd.

Komunikat przypomina, że prezes UOKiK może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia, jednak rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka zostanie wydana.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. "Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej" - głosi komunikat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.