UOKiK apeluje do sprzedawców i konsumentów w sprawie cukru

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2022,10:40 Aktualizacja: 26-07-2022,10:44
A A A

Apelujemy zarówno do sprzedawców jak i konsumentów o zachowanie zdrowego rozsądku przy sprzedaży i zakupach cukru - podał UOKiK. Wskazał, że reglamentacja towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapytany przez PAP o to, czy będzie podejmował działania, by wyjaśnić reglamentowanie cukru przez niektóre sklepy, poinformował, że na gruncie obowiązującego prawa reglamentacja określonych towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach określonych przepisami (np. po ogłoszeniu stanu wyjątkowego).

produkcja cukru, Krajowa Grupa Spożywcza, Henryk Kowalczyk, dostawy cukru

Minister i KGS zapewniają: cukru w Polsce nie zabraknie

W Polsce nie zabraknie cukru, bądźmy pewni, że zawsze go kupimy - gwarantuje Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Wszystkich handlowców, którzy nie mogą zaopatrzyć się w surowiec, zaprosił do Krajowej Grupy Spożywczej, która...

"Stosownie do art. 135 Kodeksu wykroczeń nie jest dopuszczalne odmawianie sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny. Zapewne w interpretacji tego ostatniego sformułowania będzie leżeć odpowiedź na wiele pytań dotyczących reglamentacji, a przede wszystkim, jak w praktyce wygląda zastosowanie tego przepisu" - podał Urząd w odpowiedzi.

Zaznaczył, że egzekucja stosowania prawa nie leży w kompetencjach UOKiK czy Inspekcji Handlowej, a organów ścigania, w szczególności policji.

Jednocześnie UOKiK zaapelował do sprzedawców, aby "gruntownie przemyśleli tego rodzaju działania (ograniczenie sprzedaży - PAP) i uzasadniali przyczynę swoistej 'reglamentacji' racjonalnymi, obiektywnymi i weryfikowalnymi przypadkami".

Konsumentów natomiast Urząd prosi, by myśleli racjonalnie i unikali zakupów "na zapas", w przypływie emocji, ponieważ ma to szczególne znaczenie w przypadku żywności, która - jak zaznaczono - może się przeterminować.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj