Tysiące ofert na e-bazarkach, czyli zakupy od rolników przez internet

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2020,14:10 Aktualizacja: 27-06-2020,14:03
A A A

Od miesiąca wdrażana jest nowa inicjatywa budowania platform, które umożliwią sprzedaż produktów przez rolników bezpośrednio konsumentom. Już pojawiło się kilkanaście tysięcy ofert - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

Platformy powstają na stronach Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR) w całym kraju. Produkty znajdujące się w ofercie są zróżnicowane regionalne - zaznaczył wiceminister. Jak mówił, chodzi o skrócenie drogi od producenta do konsumenta.

susza, koronawirus, minikowo, krajowe dni pola

Ardanowski: może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa

Może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa - powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, a...
Dodał, że jest to odpowiedź na obawy konsumentów wywołane epiedemią koronowirusa ws. zakupów żywności. Po jej wybuchu, rolnicy nie mogli sprzedawać produktów, wytworzonych we własnych gospodarstwach rolnych. Z drugiej strony konsumenci, szczególnie ci z miast mieli utrudnione możliwości dotarcia do żywności wysokiej jakości, dostępnej wcześniej na targowiskach i bazarach.

Kamiński wyjaśnił, że pomysłodawcą i prekursorem takiego działania jest Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Jako pierwszy z 16 wojewódzkich ośrodków, umożliwił wystawcom ze swojego regionu bezpłatne promowanie produktów, a konsumentom z całej Polski - dotarcie do tych informacji za pośrednictwem Podkarpackiego e-bazarku.

Dzięki tej stronie internetowej podkarpaccy rolnicy, ale także regionalni twórcy rękodzieła, koła gospodyń wiejskich i inne podmioty ze sfery usług okołorolniczych (np. gospodarstwa agroturystyczne), mogą już od maja br. bezpłatnie wystawiać ogłoszenia o sprzedaży i promocji swoich produktów i usług.

Odbiór produktów ma charakter osobisty i zależy od uzgodnień obu stron, natomiast Ośrodek - poprzez e-bazarek - pośredniczy w nawiązaniu kontaktów i znalezieniu produktów odpowiadających wymaganiom konsumenta.

rolnicza sprzedaż bezpośrednia, aplikacja, aplikacja promująca rolników

Powstaje aplikacja wspierająca rolniczą sprzedaż bezpośrednią

Służby weterynaryjne proszą rolników o zgodę na przekazanie ich danych resortowi rolnictwa - pod kątem tworzenia aplikacji mającej promować produkty i działalność związaną z rolniczą sprzedażą bezpośrednią. Taką informację przekazał w swoim...

Szczególnie wartym podkreślenia jest fakt, że dzięki takiemu działaniu konsument płaci dokładnie tyle, ile proponuje rolnik; nie ma żadnej marży, pobieranej przez pośredników.

Wiceminister zaznaczył, że w każdym ODR e-bazarek będzie działał nieco inaczej. W tym "wirtualnym miejscu" będą sprzedawane nie tylko produkty żywnościowe, ale także inne np. rolnik może wystawić na sprzedaż maszyny rolnicze. Dodał, że w niektórych miejscach produkty mogą być dowożone do konsumenta, a innych można jedynie uzyskać adres, gdzie można nabyć określony produkt.

W każdym ODR działają specjalnie utworzone infolinie oferując pomoc zarówno producentom, chcącym zaprezentować swoje produkty na stronie e-bazarku, jak i konsumentom, szukającym interesujących ich produktów.

- W ciągu miesiąca, jest kilkadziesiąt tysięcy ofert i kilka tysięcy rolników z kraju we wszystkich województwach, którzy wystawiają swoje produkty i konsumenci mają możliwość kontaktowania się z nimi - powiedział Kamiński. Jego zdaniem, e-bazarek jest bardzo prostym, wręcz prymitywnym, systemem zrozumiałym dla obu stron.

Rynek Towarów Rolno-Spożywczych, transakcja giełdowa, handel pszenicą, Towarowa Giełda Energii

Sprzedano 500 ton pszenicy. Pierwsza transakcja w ramach fixingu

Na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii doszło do pierwszej transakcji w ramach fixingu. Sprzedano 500 ton pszenicy klasy B po cenie 831 zł. - Realizujemy to, o czym mówiono w Polsce od kilkunastu...

- Wierzę w to, że to jest przyszłość. We wrześniu uruchamiany nabór na dofinansowanie takich systemów jak "paczka od rolnika" czy wiejska e-skrzynka". Chcemy przeznaczyć 5 mln euro z PROW 2014-2020 w ramach działania "współpraca" - poinformował wiceminister.

Ocenił, że rozwinięcie takich inicjatyw nie jest łatwe i wymaga wielu tygodni przekonywania rolników do wspólnego działania.

Wyjaśnił, że celem jest, by powstało co najmniej 50 systemów sprzedaży internetowej od rolnika - do konsumenta w całym kraju. Ale nie ma być to jedna platforma, choć "być może będziemy pracowali by połączyć w sieć e-bazarki" - mówił.

Poinformował, że został powołany zespół, który ma wypracować jak powinna rozwijać się inicjatywa e-bazarków, ale - jego zdaniem ma to raczej być inicjatywa regionalna dogodna dla rolników i kupujących.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj