Trwają prace nad koncepcją utworzenia holdingu spożywczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2016,7:55 Aktualizacja: 04-08-2016,8:39
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował, że trwają prace nad koncepcją utworzenia Polskiego Narodowego Holdingu Spożywczego. Na bazie Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) powstanie duży podmiot, do którego mogą być dołączone inne polskie firmy rolno-spożywcze.

Szef resortu przyznał, że zdania co do koncepcji utworzenia takiego holdingu są podzielone. Zlecono więc kilka ekspertyz, które m.in. ma przygotować Bank Gospodarki Żywnościowej. Analiza będzie dotyczyła porównania skutków ekonomicznych połączenia wszystkich polskich państwowych firm rolno-spożywczych (jest ich ok. 70).

sawicki_elewarr_pap

Elewarr częścią narodowego holdingu spożywczego

Akcje Elewarru zostaną przekazane MSP - decyzję tę podjęto na posiedzeniu rządu przy okazji rozpatrywania projektu nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Taka zmiana nie zamyka możliwości...

Innym wariantem jest stopniowe rozszerzanie KSC. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść w październiku-listopadzie, a najpóźniej do czasu likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa (koniec marca 2017 r.).

Jurgiel pytany o prywatyzację KSC, odpowiedział, że rząd nie zajmował się tą sprawą, a spółka podlega ministerstwu skarbu. Według obowiązujących przepisów, KSC powinna być sprywatyzowana na rzecz plantatorów i pracowników cukrowni.

Przewiduje to ustawa z 1994 r. "o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym" oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej" z 2004 r. Uprawnionych do jej zakupu jest łącznie ok. 18 tys. osób. Dotychczasowe próby prywatyzacji nie udały się. Plantatorzy są jednak dalej zainteresowani zakupem spółki.

- Jestem zwolennikiem, by do Krajowej Spółki Cukrowej, po uwzględnieniu analiz ekonomicznych, najpierw został przeniesiony Elewarr, potem niektóre przedsiębiorstwa i giełdy rolno-towarowe, natomiast tzw. spółki strategiczne (będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych) na tym etapie, nie były wprowadzane do holdingu, a podlegały nadal ministerstwu rolnictwa, jako instrument do realizacji postępu hodowlanego i biologicznego - powiedział szef resortu rolnictwa.
buraki cukrowe, cukier, prywatyzacja KSC, Krajowa Spółka Cukrowa, ministersto skarbu

Plantatorzy buraków chcą szybkiej prywatyzacji KSC

Zjazd Delegatów Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) domaga się sprywatyzowania Krajowej Spółki Cukrowej zgodnie z ustawą, tj. na rzecz plantatorów buraków oraz pracowników cukrowni. W...

Elewarr to największa państwowa spółka zajmująca się obrotem ziarnem, posiadająca kilkanaście magazynów o łącznej powierzchni 630 tys. ton. Spółka skupuje ok. 200 tys. ton zbóż od rolników. W ostatnich latach jej wyniki finansowe są dodatnie.

KSC już jest Grupą Kapitałową, w której znalazło się sześć spółek. Są to Fabryka Cukierków "Pszczółka", Polskie Przetwory, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Stoisławiu, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno", KSC Bioenergetyka oraz cukrownia "Moldova Zahăr" w Cupcini w Mołdawii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement