Trwa święto polskiej żywności. 900 firm prezentuje się w Poznaniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2019,8:50 Aktualizacja: 01-10-2019,8:56
A A A

W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food. Jak podkreślił szef resortu rolnictwa, impreza jest "świętem polskiej żywności", zaś konsumenci chcą kupować dobre i niedrogie polskie produkty żywnościowe.

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że eksport polskiej żywności sukcesywnie rośnie, a w ubiegłym roku wartość sprzedaży sięgnęła 30 mld euro.

produkt polski, produkcja żywności, jan krzysztof ardanowski, patriotyzm gospodarczy

Kupowanie polskiej żywności to element patriotyzmu gospodarczego

- Kupowanie polskiej żywności, która jest nie tylko tania, ale i dobra, to element patriotyzmu gospodarczego - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas inauguracji kampanii "Produkt polski". Jak podkreślił,...

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) zainicjowano także targi Polagra Tech, Polagra Gastro/Invest Hotel oraz Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak. To największe wydarzenie kierowane do branży spożywczej i sektora Horeca w kraju - prezentuje się ok. 900 firm.

- Mamy tu w jednym miejscu wszystkich właściwie najpoważniejszych uczestników produkcji żywności w Polsce. Tej żywności, która jest naszą dumą, naszym sukcesem i naszą szansą na rynkach międzynarodowych. Eksportujemy tej żywności coraz więcej i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie więcej - mówił minister rolnictwa.

Jak dodał, eksport jest wyzwaniem i szansą dla rolnictwa. - Po okresie zapaści, przed wejściem do UE, gdy została zredukowana wielkość produkcji żywności w Polsce, wracamy do należnej nam pozycji. Polska staje się liczącym producentem żywności nie tylko w Europie, ale i na świecie. Żywność jest chętnie kupowana, ponieważ jest synonimem dobrej jakości - zaznaczył.

ceny żywności, inflacja, ceny towarów i usług konsumpcyjnych, GUS, eksperci PKO BP, ceny paliw, susza

Czy ceny żywności wyhamują? Eksperci PKO BP oceniają

Do wyhamowania tempa wzrostu cen żywności przyczynią się nowe zbiory warzyw, ale z uwagi na kolejny rok suszy w rolnictwie wciąż pozostaną one na wysokim poziomie - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do piątkowych danych GUS na temat inflacji....

Ardanowski przyznał, że polscy producenci żywności padają ofiarą "hejtu, dyfamacji, psucia wizerunku". Zaznaczył, że w przypadku incydentów, jednostkowych zdarzeń tworzy się przekonanie, jakby cała polska żywność była czymś złym, podłym, nie nadającym się do spożycia.

Polityk wskazał przy okazji, że w okresie przedwyborczym pojawiają się w Polsce głosy, które dolewają oliwy do ognia - głosy polskich polityków kwestionujących jakość polskiej żywności".

- W tym zacietrzewieniu politycznym część polityków, przede wszystkim formacji, która nazywa się Konfederacja, opowiada niestworzone rzeczy mówiąc, że polska żywność jest żywnością która szkodzi Polakom, powoduje choroby, ma cechy kancerogenne - to jest wszystko nieprawda. Nie możemy pozwolić na to, by szkalować wizerunek polskiej żywności - to wszystko natychmiast przekłada się również na naszą pozycję negocjacyjną i możliwości sprzedaży żywności na świecie. Powoduje również niepokój u naszych konsumentów - podkreślił Ardanowski.

ceny żywności, żywność, produkty rolno-spożywcze, jan krzysztof ardanowski

Minister odpowiada na zarzuty opozycji. Żywność w Polsce nie jest droga

- Ceny żywności w Polsce należą do najniższych w Europie - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas konferencji "Czy dobra żywność jest droga?", która była reakcją na zarzuty opozycji, że stawki rosną. Szef...

Jak mówił, polscy rolnicy są ludźmi etycznymi, są pracowici, rzetelni i gospodarni. - Nie wolno oczerniać, oskarżać nie mając twardych danych. A jeżeli są takie przykłady, to proszę je wskazać - nasze służby wypalą to gorącym żelazem. Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy chcieliby wprowadzać złą żywność na rynek - zapewnił.

Ardanowski podkreślił, że Polacy chcą kupować polską żywność. Dodał, że potwierdzają to także producenci prezentujący się na targach w Poznaniu.

- Polscy konsumenci rozumieją, że kupując znakomitą polską żywność dokonują trafnego, racjonalnego wyboru. Mają żywność dobrą i po stosunkowo rozsądnych cenach. Jednocześnie Polacy zaczynają rozumieć, że kupując polską żywność wspierają swoją gospodarkę, wspierają krewnych, którzy prowadzą gospodarstwa, wspierają wzmacnianie budżetu, miejsca pracy, również te wielkie programy społeczne, które realizujemy - powiedział szef resortu rolnictwa.

Targi Polagra Food potrwają do 3 października.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu