Terminal intermodalny ułatwi handel towarami rolno-spożywczymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KOWR, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2019,9:25 Aktualizacja: 19-09-2019,9:32
A A A

- Szybki rozwój Polski wymaga podejmowania dalszych kroków dotyczących rozwoju sieci transportowej i poprawienia warunków logistyki towarów eksportowanych z Polski jak i przewożonych tranzytem - przekonuje Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

W Emilianowie (pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie) podpisano porozumienie w sprawie powstania terminala intermodalnego, który zapewni przeładunek i zamianę środków transportu towarów, co przyczyni się do poprawy logistyki i handlu m.in. w sektorze rolno-spożywczym.

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno, gmina Chełmża, powiat toruński, jan krzysztof ardanowski, andrzej adamczyk

To będzie park dla dużych inwestorów

- Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno w gminie Chełmża (woj. kujawsko-pomorskie) będzie skierowany do dużych inwestorów - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk dodał, że 468 hektarów, na których...

Jest to możliwe dzięki temu, że w ostatnich latach w kraju bardzo poprawiła się sieć drogowa i kolejowa. Z roku na rok zwiększają się także przeładunki w portach morskich, które stają się kluczowymi ogniwami w globalnej logistyce.

Konieczna jest zatem zintegrowana współpraca wielu podmiotów, w tym: portów, terminali przeładunkowych, operatorów terminali lądowych, spedytorów i operatorów kolejowych.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uczestniczy zatem przy projekcie powstania Terminala Intermodalnego w Emilianowie. Jest on istotny w kontekście tworzenia Platformy Żywnościowej i dla ogólnokrajowej gospodarki.

- To jest bardzo ważna inwestycja z wielu powodów. Jest to wielka szansa nie tylko dla Emilianowa, ale również całego regionu, okolic Bydgoszczy, ponieważ jest to pierwszy taki intermodalny terminal na tym terenie. Obecnie mamy w polskich portach duże zagęszczenie ładunków, a Emilianowo będzie tzw. portem zewnętrznym - powiedział Grzegorz Puda, wiceminister Inwestycji i Rozwoju

Sygnatariuszami porozumienia, oprócz zastępcy dyrektora generalnego KOWR są także przedstawiciele zarządów: PKP, PKP Cargo, Morskiego Portu Gdynia S.A, Urzędu Gminy w Nowej Wsi Wielkiej, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i wojewoda kujawsko-pomorski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement