Targi Agrotech w Kielcach zostaną jednak odwołane?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
09-03-2020,11:50 Aktualizacja: 09-03-2020,17:18
A A A

Wszystko wskazuje na to, że mające odbyć się w dniach 13-15 marca Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, zostaną odwołane.

Nieoficjalne informacje o odwołaniu lub przełożeniu na inny termin imprezy, pojawiły się w niedzielę, 8 marca. To duże zaskoczenie, bo jeszcze w piątek, 6 marca spółka Targi Kielce SA zapraszając do stolicy województwa świętokrzyskiego zapewniała, że zarówno targi Agrotech jak i Las-Expo odbędą się.

koronawirus, epidemia koronawirusa, sars-cov-2, pandemia

Śmiertelnie groźny koronawirus zagraża każdemu, także rolnikom

Zarażonych koronawirusem jest już niemal 100 tys. osób. SARS-CoV-2 odkryto w blisko 90 krajach, ostatnio w RPA. Epidemia ta została przez Światową Organizację Zdrowia określona jako stan zagrożenia zdrowia publicznego,...

"Informujemy, że pracujemy zgodnie z kalendarzem targów i żadna z imprez nie została odwołana, jak również nie uległy zmianie terminy planowanych wydarzeń" - podano w komunikacie. Zapewniono, że "udział w wydarzeniu potwierdziło blisko 700 wystawców, z czego 93 procent to firmy polskie".

Organizator imprezy, która co roku przyciąga blisko 70 tys. gości z całego świata, zwrócił uwagę, że "większość firm zagranicznych jest reprezentowana przez polskich przedstawicieli i polskich dealerów zagranicznych marek. Obsługę stoisk zagranicznych stanowią głównie Polacy. Już kilkanaście dni temu swój udział w wystawie odwołały między innymi firmy z Chin oraz Włoch".

Jednocześnie wyjaśniono, że prowadzony jest stały monitoring sytuacji na świecie, stosując się do zaleceń Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektora Sanitarnego. "Nasze działania pozostają w zgodzie z decyzjami administracyjnymi, które są dla nas nadrzędne. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco" - zauważono.

koronawirus, ASF, konserwy, trzoda chlewna, strefy ASF

Koronawirus spowodował wzrost popytu na konserwy

Obecnie w Polsce przebywa już 15 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Rozprzestrzenianie się wirusa spowodowało wzrost popytu na konserwy mięsne.    Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wystąpienie 15...

Sytuacja diametralnie zmieniła się 8 marca. W czasie posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Morawieckiego zarekomendowano, aby odwołać wszystkie imprezy gromadzące ponad tysiąc osób. Wszystko w związku z nowymi analizami sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

"Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

koronawirus, rynek mleka, eksport produktów mleczarskich, agnieszka maliszewska, polska izba mleka

Koronawirus może negatywnie wpłynąć na rynek mleka

Epidemia koronawirusa w Chinach i związane z nią zakłócenia w łańcuchu dostaw na rynek Państwa Środka mogą mieć negatywne oddziaływanie na unijny rynek mleka - uważają analitycy banku PKO BP. Jak czytamy w opublikowanym Agro Nawigatorze...

6 marca wojewoda świętokrzyski informował, że po przeprowadzonych konsultacjach "aktualna sytuacja pozwala na organizację Targów Techniki Rolniczej Agrotech". Dziś jednak wszystko się zmieniło i najprawdopodobniej wojewoda przychyli się do rekomendacji płynącej z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nadal czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi z biura prasowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Czekamy także na stanowisko Ministerstwa Zdrowia.

Warto zwrócić uwagę, że obostrzenia w przypadku imprez masowych wydał także niemiecki minister zdrowia, który kategorycznie zalecił odwołanie wszystkich zgromadzeń z udziałem powyżej tysiąca osób.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu 2019 r. w środkowych Chinach. Obecnie najtrudniejsza sytuacja na kontynencie europejskim panuje we Włoszech.

Poleć
Udostępnij