Szef komisji rolnictwa prosi rząd o opinie w sprawie "piątki"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Iwona Pałczyńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2020,12:30 Aktualizacja: 26-10-2020,12:35
A A A

- Zwróciłem się do rządu o opinię w sprawie poprawek Senatu do noweli ustawy o ochronie zwierząt. Teraz pewne rzeczy się rozstrzygają - powiedział Robert Telus (PiS), szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak wynika ze wstępnego porządku obrad Sejmu, porządek posiedzenia izby zaplanowanego na wtorek i środę może zostać uzupełniony o rozpatrzenie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Komisja rolnictwa ma zaopiniować poprawki we wtorek po południu.

piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, protesty rolników, agrounia, grzegorz puda

Minister ma wątpliwości co do intencji protestujących

Grzegorz Puda, minister rolnictwa skomentował środowe protesty rolników. - Mam wątpliwości co do intencji protestujących i tych organizacji, które to firmują. Myślę tutaj o AGROunii - powiedział. - Nazywanie kogoś zdrajcą raczej nie...

Telus poinformował, że jako szef komisji zwrócił się do rządu o opinię do poprawek Senatu. Dopytywany, co o nich sądzi, podkreślił, że jest zbyt wcześnie, by to ocenić. "Pewne rzeczy się rozstrzygają" - stwierdził.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych.

Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. uboju rytualnego.

Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.
 

Poleć
Udostępnij