Szacowanie szkód łowieckich. Końca kłopotów nie widać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2019,13:50 Aktualizacja: 11-10-2019,13:56
A A A

Udział przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego w szacowaniu szkód łowieckich i reprezentantów Lasów Państwowych w procesie odwoławczym wydaje się rolnikom bezcelowy. Za to należy określić ceny referencyjne dla rodzajów utraconych plonów.

Spore w ostatnich latach zmiany prawne w kwestii szacowania szkód wyrządzonych w uprawach przez dzikie zwierzęta nie rozwiązały problemu. Gospodarze nie zostawiają suchej nitki na systemie, bo kiedyś i obecnie najczęściej tracą.

żurawie, straty w uprawach, dzikie ptaki, ministerstwo środowiska, Małgorzata Golińska

Żurawie stołują się na polach. Ale państwo za szkody nie zapłaci

Oszacowanie szkód i udowodnienie, że zostały wyrządzone przez żurawie, byłoby bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe - przekonuje wiceszefowa resortu środowiska. Rolnicy nie mają się więc co łudzić co do ewentualnych odszkodowań za...

Konkretne uwagi środowiska rolniczego przekazywali ostatnio przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz izb wojewódzkich na spotkaniu z kierownictwem resortu środowiska na czele z ministrem Henrykiem Kowalczykiem.

Mówili m.in., że udział Lasów Państwowych w procesie odwoławczym jest bezsensowny i zapis ten powinien zostać zmieniony. Natomiast przywrócony powinien być udział przedstawiciela izby rolniczej w pierwotnym szacowaniu szkód, na wniosek rolnika lub innej strony.

"Obowiązujące zapisy, z których wynika (nieobowiązkowy, ale płatny) udział przedstawiciela ODR-u w szacowaniu szkód nie sprawdza się. Podkreślono nieudolność tego zapisu, gdyż przedstawiciele ODR-ów często nie pojawiają się na szacowaniu lub pojawiają się tylko w dni pracujące w godzinach pracy. Jednak bardzo często termin szacowania szkody wyznaczany jest na dzień wolny od pracy i odbywa się bez udziału reprezentanta ODR-u" - relacjonuje KRIR.

prawo łowieckie, polski związek łowiecki, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, gospodarka leśna

Polski model łowiectwa pozostanie bez zmian

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że nie trwają żadne prace nad zmianą ustawy Prawo Łowieckie oraz modelu łowiectwa. A myśliwi wykonują ważne zadania w gospodarce leśnej, które są dobrze oceniane przez ministra Henryka Kowalczyka....


Ostudzić - zdaniem przedstawicieli gospodarzy - konflikty na tle wyceniania szkód mogłoby ustalenie cen referencyjnych dla poszczególnych rodzajów plonów.

Oznaczałoby to pewną transparentność i ułatwiłoby ustalanie ostatecznej wysokości odszkodowania z tytułu wyrządzonych przez zwierzynę szkód.

Podczas spotkania z urzędnikami ministerstwa padł ponadto postulat uproszczenia procesów związanych z umożliwieniem odstrzału zwierzyny chronionej, czyli np. żubrów, wilków oraz ptaków, które coraz częściej powodują szkody w uprawach.

W przypadku tych ostatnich w ocenie resortu bardzo trudnym jest jednak znalezienie materialnych dowodów winy poszczególnych gatunków.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!