Szacowanie strat może zakończyć się dopiero pod koniec sierpnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac), (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,14:20 Aktualizacja: 05-08-2015,14:49
A A A

W całym kraju pracuje ponad 400 komisji, które zajmują się szacowaniem strat w uprawach spowodowanych suszą. Pracy jest tak wiele, że cały proces może potrwać jeszcze nawet około miesiąca.

Na terenie województwa podlaskiego pracuje 35 komisji. Urzędnicy odwiedzają te gospodarstwa, których właściciele złożyli wcześniej odpowiednie wnioski u swoich sołtysów i wójtów.

wiktor szmulewicz, krajowa rada izb rolniczych, susza rolnicza

Susza przyczyną problemów rolników i hodowców zwierząt

Susza w maju i czerwcu spowodowała, że krajowe plony zbóż w tym roku mogą być niższe nawet o 30 proc. Najgorsza sytuacja jest w Polsce centralnej, Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. - Nie chcę być rolnikiem, o...
Chociaż przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku zapewniają, że szacowanie strat w regionie powinno zakończyć się najpóźniej w drugiej połowie sierpnia, to wszystko wskazuje na to, że praca komisji klęskowych może potrwać znacznie dłużej.

Z powodu suszy ucierpieli rolnicy z 75 podlaskich gmin. W niektórych gospodarstwach nie będzie żniw, ich właściciele ścięli zboże, gdy było jeszcze zielone, bo nie mieli już paszy dla zwierząt - informuje Polskie Radio Białystok.

Sytuacja jest na tyle poważna, że we wtorek tematem suszy zajął się rząd. - Poszkodowani rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie - zapewnił po wczorajszych obradach Rady Ministrów Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Według informacji uzyskanych z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, suszą objętych jest 13 województw i na tych terenach są podstawy do powoływania komisji szacujących straty.

Z najnowszych doniesień wynika, że suszą objętych jest ok. 350 tysięcy hektarów gruntów.

rzepak, rośliny oleiste, produkcja rzepaku, susza

Susza dotknęła uprawy rzepaku. Będzie znacznie mniej surowca

Produkcja rzepaku w UE będzie znacznie mniejsza niż w poprzednim roku. To efekt suszy w wielu ważnych rejonach upraw, która wpływa na pogorszenie plonów. W Niemczech zbiory mogą spaść nawet o 21 proc. do 4,9 mln ton. Tak wynika z...
Dlaczego zakończenie prac komisji klęskowych i przesłanie wyników oględzin do wojewodów jest tak bardzo oczekiwane? Bez zakończenia szacunków rolnicy nie dostaną pomocy. Wiadomo, że wsparcie będzie zróżnicowane w zależności od rodzaju uprawy. Rekompensata nie może jednak przekroczyć równowartości 15 tys. euro.

- Apeluję do komisji szacujących, by prace przyspieszyć, bo rolnicy czekają na pomoc, a tej nie udzielimy, jeżeli nie będziemy mieli pełnych informacji o zakresie szkód - mówił kilka dni temu Marek Sawicki.

Największe niedobory wody odnotowano w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu