Święto plonów w Spale. Trwają Dożynki Prezydenckie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (ala)| redakcja@agropolska.pl
15-09-2019,14:10 Aktualizacja: 15-09-2019,14:40
A A A
Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (woj. łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. To święto plonów, którego tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.
 
Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowano ceremonię dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.
 
Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę zaprezentuje każde z 16 województw.
 
Dożynkowe atrakcje będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco polo. 
 
Tradycję spalskich dożynek - po 62 latach przerwy w ich organizowaniu - wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty. 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu