Susza pustoszy gospodarstwa. Rolnicy domagają się realnej pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2015,13:40 Aktualizacja: 11-08-2015,13:49
A A A

Podlaska Izba Rolnicza w zdecydowany sposób domaga się wsparcia dla tysięcy rolników z regionu, którzy liczą coraz większe straty w uprawach. 

W związku z "bardzo złą sytuacją w rolnictwie województwa podlaskiego", spowodowaną długotrwałą suszą zarząd izby apeluje o powołanie przez wojewodę komisji szacujących straty w gospodarstwach dotkniętych problemem suszy w każdej gminie bez względu na monitoring IUNG.

kukurydza_notowania_ceny_gielda_euronext

Susza kontra ceny kukurydzy

Największy wpływ suszy i fali upałów w Europie na wahania cen ziarna na giełdach zauważalny jest w odniesieniu do kukurydzy. KE w najnowszej prognozie skorygowała w dół (o 3 mln ton do 65,5 mln ton ) wcześniejsze szacunki tegorocznych...
Izba domaga się także zmiany zasad szacowania szkód, tj. nie ujmowania przy wyliczaniu strat działów produkcji bądź upraw nie objętych szacowaniem.

Poza tym postuluje ujęcie w szacowaniu uprawy kukurydzy, która jest główną paszą objętościową stosowaną w hodowli bydła.

"Biorąc pod uwagę fakt, że rolnicy województwa podlaskiego w ogromnej mierze nastawieni są na produkcję zwierzęcą obecna sytuacja ma bezpośrednie przełożenie na przyszłość produkcji, wielu z nich obawia się bowiem czy będzie w stanie wyżywić swoje stada. Tymczasem na chwilę obecną kukurydza nie jest objęta szacowaniem komisji" - twierdzi PIR.

Samorząd rolniczy domaga się również zmiany metodologii określania Klimatycznego Bilansu Wodnego, gdyż "stosowany obecnie nie daje prawdziwego obrazu suszy i powodowanych przez nią strat".

Setki milionów złotych na pomoc rolnikom dotkniętym suszą

Jeżeli sprawdzą się prognozy pogody mówiące o tym, że ekstremalnie wysokie temperatury utrzymają się jeszcze grubo ponad tydzień, to polskie rolnictwo czeka prawdziwa katastrofa. Minister rolnictwa Marek Sawicki nie ukrywa, że w budżecie...
"Stosowanie matematycznego obrazu suszy powoduje, że według IUNG suszy nie ma w wielu miejscach na mapie naszego województwa i dla wielu upraw, m.in. kukurydzy, a tymczasem w rzeczywistości rolnicy odnotowują duży spadek plonów"- twierdzi izba.

Zarząd PIR postuluje zastosowanie nowych form pomocy, gdyż obecnie stosowane są nieadekwatne do  skali problemu.

"Udzielenie np. kredytu nawet na preferencyjnych warunkach nie jest rozwiązaniem w obecnej sytuacji. Rolnictwo przeżywa poważny kryzys i bez realnej bezzwrotnej pomocy ze strony państwa może ulec poważnej destabilizacji" - informuje Podlaska Izba Rolnicza.

Sprawdź prognozę pogody na kolejne dni

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu