Susza i smog nie będą już takie straszne? Dzielą pieniądze na ochronę środowiska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agata Tomczyńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2019,8:50 Aktualizacja: 07-03-2019,8:57
A A A

Ponad 240 mln zł przeznaczy w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na ochronę środowiska. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę ze smogiem, suszą, rozwój OZE, ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i budowę kanalizacji.

- Największa część finansowej oferty WFOŚiGW we Wrocławiu w tym roku zostanie wypłacona na walkę ze smogiem i niską emisją - powiedział Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW.

susza rolnicza, ubezpieczenie upraw, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, stanisław sokołowski

Susza kosztowała nas miliardy. Czy rolnikom łatwiej będzie ubezpieczyć się?

Jesienią podpisana została nowela Ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich, uwzględniająca aktualne realia klimatyczne. Wejdzie w życie wiosną i ma zwiększyć poziom ochrony upraw rolnych w Polsce. Susza to ryzyko, które nie...

Jak dodał, na dotacje dla Dolnoślązaków, którzy skorzystają z rządowego programu Czyste Powietrze przeznaczono 50 mln złotych. To pieniądze na wymianę pieców i wykonanie termomodernizacji domów jednorodzinnych.

WFOŚiGW we Wrocławiu zawarł już ponad 100 umów i zarejestrował ponad 1,6 tys. wniosków. - Wypłaciliśmy już pierwsze dotacje. Liczba umów będzie systematycznie rosła, bo zarząd funduszu rozpatruje co tydzień około 100 wniosków na dofinansowanie - dodał.

W tym roku WFOŚiGW we Wrocławiu kontynuuje też własny program wymiany pieców, który skierowany jest do samorządów. Gminy uczestniczące w tym programie rozdzielają pieniądze przekazane przez fundusz m.in. dla osób fizycznych, które nie kwalifikują się do programu Czyste Powietrze.

Oprócz tego WFOŚiGW we Wrocławiu z inicjatywy wojewody dolnośląskiego prowadzi dwa programy walki z suszą, w ramach których udziela dotacji na stacje uzdatniania wody i pożyczki na budowę wodociągów. Programy skierowane są do 30 gmin, które borykają się z dużym deficytem wody spowodowanym suszami.

Program Czyste Powietrze, NFOŚiGW, wymiana pieca, ocieplenie budynków

Program Czyste Powietrze. Ponownie można składać wnioski

Henryk Kowalczyk, minister środowiska i Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW poinformowali podczas specjalnej konferencji prasowej, że wznowiony został naborów wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze. Wojewódzkie...

Podczas konferencji prasowej podsumowano również ubiegłoroczne projekty realizowane dzięki wsparciu funduszu. W ubiegłym roku zawarto 420 umów, a na pożyczki i dotacje wypłacone beneficjentom przeznaczono 211 mln zł.

- Co czwarta umowa dotyczyła realizacji zadań dotyczących ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu - powiedział Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa funduszu.

Dodał, że inwestycje wspierane przez WFOŚiGW we Wrocławiu ograniczyły emisję 7,3 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery. - Dzięki pomocy finansowej Funduszu na Dolnym Śląsku zostało wybudowanych łącznie 100 km kanalizacji i wodociągów. Ścieki trafiają do zmodernizowanych oczyszczalni - mówił Wiązowski.

WFOŚiGW we Wrocławiu dofinansował też projekty z ochrony przyrody, m.in. akcje reintrodukcji sokoła wędrownego, pstrąga potokowego i zajęcy. Został także uruchomiony program ratowania pszczół na Dolnym Śląsku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu